Léčivé účinky brusnice – borůvky. Co si z nich můžeme připravit?

boruvky

Pod pojmem brusnice se nám vybaví náš domácí zástupce hojný v borových lesíchbrusnice borůvka (borůvky). Ne každý ale ví, jak účinným a všestranným lékem tato rostlinka je, vhodná pro léčivé použití nejen dospělými, ale i malými dětmi.

Borůvkový čaj

U rostlinky se sbírají mladé lístky, které jsou bohaté na flavonoidy, glukoniny a třísloviny. Glukoniny způsobují pokles krevního cukru a jsou proto velmi vhodné pro diabetiky. Nejčastěji připravujeme čaj právě z nasbíraných lístků tak, že povaříme lžíci sušených řezaných listů ve 300 ml vody.

Účinky brusnice

Plody (borůvky) navíc obsahují kyselinu jablečnou a citrónovou, dále pektin a další užitečné látky.

V sušeném stavu jsou plody známé jako protiprůjmový lék, pozor na to, že čerstvé mohou působit přesně opačně. Čerstvé, zamražené i sušené plody pak mají skvělé dezinfekční vlastnosti, lze je proto žvýkat například při výskytu aftů či jiných zánětech dutiny ústní.

Výluh z brusnice pro malé děti

Budete potřebovat:

– 2 čajové lžičky sušených plodů

– 250 ml studené vody

Plody přes noc nechejte louhovat ve studené vodě. Doporučuje se popíjet 2 šálky výluhu denně, u větších dětí je vhodné i žvýkání celých plodů, a to v množství 1 čajová lžička za hodinu. U kojenců je nutné konzultovat použití s dětským lékařem, a pokud ten užití povolí, použijte plody v jemně nadrcené podobě, kterou zalijete horkou vodou a necháte odstát. Poté se nálev scedí a podává nejlépe po lžičkách.

Čaj na dezinfekci trávicího traktu

Na přípravu bylinného nálevu budete potřebovat:

– 1 polévkovou lžíci sušených listů brusnice

– 1 polévkovou lžíci sušené natě dobromysle obecné

– 1 polévkovou lžíci kvetoucí natě třezalky tečkované

– 1 polévkovou lžíci květů heřmánku

Směs zalijte 0,5 litry převařené vody a během chvíle je váš trávicí trakt připraven na konzumaci jakýchkoli tučných a nezdravých jídel!

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here