Co je nejzdravější? Kakaové boby, kakao nebo snad čokoláda?

kakaové boby kakao čokoláda

Hledáte čokoládovou pochoutku, která má nejvíce pozitivních efektů?

Než se rozhodnete, co si dáte, přečtěte si něco o rozdílech mezi kakaovými boby, kakaem a čokoládou.

I mlsání může být zdravé, ale záleží na formě!

Kakaové bobykakaové boby

Syrové kakaové boby obsahují nejvíce prospěšných látek. Je to díky tomu, že na rozdíl od kakaa a čokolády neprošly pražením, které způsobuje změnu molekulární struktury, ničí enzymy a snižuje výživovou hodnotu.

Když si oblíbíte specifickou lehce nahořklou chuť neupravených kakaových bobů, přijmete mnoho cenných látek, které váš organismus jistě ocení.

  • Antioxidanty, které neutralizují volné radikály.
  • Vláknina, která pomáhá s trávením.
  • Vitamín E a B komplex.
  • Minerální látky – hořčík, železo, zinek, vápník, měď.

Navíc konzumace kakaových bobů navyšuje tvorbu endorfinů a serotoninu ovlivňujících dobrou náladu, pomáhá se snížením krevního tlaku a také snižuje rezistenci vůči inzulinu.

Kakao

kakao

U kakaa záleží především na tom, jak dlouho byly boby praženy a jestli prošly tzv. holandským zpracováním, což znamená, že v nich byla neutralizována kyselost.

Většina kakaa dostupného na dnešním trhu je bohužel příliš upravena a nezbývají v něm téměř žádné prospěšné látky.

Pokud si však dáte tu práci a seženete minimálně zpracované hořké 70% kakao, můžete svému organismu i tak prospět. Takové kakao totiž obsahuje flavanoly, u kterých bylo prokázáno, že snižují krevní tlak a „špatný“ LDL cholesterol a naopak zvyšují hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu.

Čokoláda

Nejspíš jste už četli vtipný citát o čokoládě:

„Čokoláda pochází z kakaových bobů, které rostou na stromě, což je rostlina. To znamená, že čokoláda je salát!“

čokoládaKéž by to byla pravda!

Ovšem čokoláda je vyráběna z praženého kakaa a tím pádem obsahuje také velmi nízké procento cenných látek, které se vyskytují v kakaových bobech.

Navíc čokoláda smíchaná s mlékem ztrácí kvůli proteinu caseinu svou antioxidantní schopnost. A to se raději ani nezmiňujeme o přidaných tucích a cukru.

Co je tedy nejzdravější?

Při mlsání byte tak měli mít na paměti tyto tři body:

  • Nejzdravější volbou jsou kakaové boby.
  • Nejlepší kakao je to, které je co nejméně zpracované.
  • Nejlepší čokoláda je ta, která obsahuje vysoký podíl kakaa bez přidaného mléka. Šáhněte tedy spíše po hořké než mléčné čokoládě.

Při vybírání čokoládové dobroty vybírejte chytře a uděláte tím i něco pro své zdraví!

zdroj: naturalsolutonsmag.com, iquitsugar.com
 
bylinkopedie nákup produktů
Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here