Barborka obecná

Barborka obecná neboli Barborea Vulgaris se vyskytuje v Evropě, Asii, Kavkazu, v severní Africe a Severní Americe. Rostlina se řadí mezi polní plevele a patří do čeledě brukvovitých. Barborka je takzvaná rostlina dvouletá, první rok obroste růžicí listů v dolní části, druhý rok obrazí květy.

barborka obecná
Barborka obecná, Autor: Konrad Lackerbeck – Fotografie je vlastním dílem, CC BY-SA 2.5, Odkaz

Její listy jsou tmavě zelené a květy, z nichž je cítit mírnou vůni chytají žlutou až zlatavou barvu. Květy se výrazně podobají květům hořčice polní. Barborku lze pěstovat i na našich zahrádkách, přežije i kruté zimy s pohádkově zasněženými krajinami, avšak v těchto případech je lepší přikrýt ji chvojím. Je možné ji pěstovat i v nádobách.

Zdroj vitamínu C a betakarotenu

Zajímavostí u této bylinky je, že její listy jsou bohatým zdrojem vitamínu C a betakarotenu.

Jedlé listy

Další předností, kterou je potřebné vyzdvihnout, jsou její poživatelné listy. V dřívějších dobách, kdy salátová zelenina nebyla každému plně k dispozici, se listy přidávaly jako surovina do salátů nebo ozdoba pokrmů. Oblíbené bylo i vaření zelí nebo špenátu z těchto listů.  V současné době není Barborka příliš známá, což je jistě veliká škoda. Listy mají ostřejší kořeněnou příchuť, často zaměnitelnou s řeřichou.

Význam v léčitelství

V minulosti byla rostlina vyhledávána předně kvůli své odolnosti pěstování v nepříznivých zimních podmínkách, po celý rok poskytovala důležitý vitamín C a to hlavně v dobách, kdy čerstvé ovoce nebylo samozřejmostí.

Dále byla hodně používána šťáva, která napomáhala při žaludečních potížích a zklidnění trávicího ústrojí. Na druhou stranu tato šťáva povzbuzovala chuť k jídlu. Také se přidávala do směsí pro čištění krve. Oproti tomu listy mívaly dvojí využití; vnitřní i vnější. Listy mají močopudný účinek a zevně se dají použít jako dnešní náhrada náplasti, kvůli jejich hřejivým účinkům.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
TIP
Popis:

Internetový obchod s produkty pro zdraví. Prozdravi je největším internetovým obchodem s doplňky stravy, přírodní kosmetikou, zdravotními přístroji a zdravou výživou v České republice.

 

nabídka produktů

 

TIP
Popis:

Jsme rodinná firma, která se zabývá prodejem a obchodem už od roku 1992. V posledních letech děláme radost lidem přírodní kosmetikou, doplňky výživy, vitamíny, speciálními jedlými oleji a medicínou.

 

nabídka produktů

 

TIP
Popis:

Cílem Pepi je být spolehlivým partnerem pro výběr produktů do domácnosti a na zahradu. Neustále se snaží rozšiřovat sortiment a kvalitu vlastních služeb.

 

Nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here