Barborka obecná

Barborka obecná neboli Barborea Vulgaris se vyskytuje v Evropě, Asii, Kavkazu, v severní Africe a Severní Americe. Rostlina se řadí mezi polní plevele a patří do čeledě brukvovitých. Barborka je takzvaná rostlina dvouletá, první rok obroste růžicí listů v dolní části, druhý rok obrazí květy.

barborka obecná
Barborka obecná, Autor: Konrad Lackerbeck – Fotografie je vlastním dílem, CC BY-SA 2.5, Odkaz

Její listy jsou tmavě zelené a květy, z nichž je cítit mírnou vůni chytají žlutou až zlatavou barvu. Květy se výrazně podobají květům hořčice polní. Barborku lze pěstovat i na našich zahrádkách, přežije i kruté zimy s pohádkově zasněženými krajinami, avšak v těchto případech je lepší přikrýt ji chvojím. Je možné ji pěstovat i v nádobách.

Zdroj vitamínu C a betakarotenu

Zajímavostí u této bylinky je, že její listy jsou bohatým zdrojem vitamínu C a betakarotenu.

Jedlé listy

Další předností, kterou je potřebné vyzdvihnout, jsou její poživatelné listy. V dřívějších dobách, kdy salátová zelenina nebyla každému plně k dispozici, se listy přidávaly jako surovina do salátů nebo ozdoba pokrmů. Oblíbené bylo i vaření zelí nebo špenátu z těchto listů.  V současné době není Barborka příliš známá, což je jistě veliká škoda. Listy mají ostřejší kořeněnou příchuť, často zaměnitelnou s řeřichou.

Význam v léčitelství

V minulosti byla rostlina vyhledávána předně kvůli své odolnosti pěstování v nepříznivých zimních podmínkách, po celý rok poskytovala důležitý vitamín C a to hlavně v dobách, kdy čerstvé ovoce nebylo samozřejmostí.

Dále byla hodně používána šťáva, která napomáhala při žaludečních potížích a zklidnění trávicího ústrojí. Na druhou stranu tato šťáva povzbuzovala chuť k jídlu. Také se přidávala do směsí pro čištění krve. Oproti tomu listy mívaly dvojí využití; vnitřní i vnější. Listy mají močopudný účinek a zevně se dají použít jako dnešní náhrada náplasti, kvůli jejich hřejivým účinkům.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here