Bambusové výhonky – užitečné vlastnosti

bambusové výhonky
bambusové výhonky

Podle starých orientálních tradic je bambus obdařen četnými léčebnými schopnostmi a je neobvyklou rostlinou, s níž můžete obnovit energetickou rovnováhu.

Bambus je stále zelená, životaschopná rostlina obilné rodiny. Východní Asie je považována za místo jejího původu, ale dnes se rozšířila po celém světě. Oblíbené místa této rostliny jsou tropy a subtropy, ačkoli některé z jejích druhů (a tam je asi 1,5 tisíc celkem) lze nalézt také vysoko v horách. V zemích SNS rostou některé divoké druhy bambusu (nacházejí se na Sakhalinu a na Kurilových ostrovech). Kromě toho se na pobřeží Černého moře pěstují dvě desítky druhů.

Bambus – použití

Bambus se používá v mnoha oblastech lidského života. V některých částech Země se z něj stále staví domy (a vzhledem k rostoucímu zájmu o zelené bydlení a asijskou kulturu se bambusová výzdoba používá v interiérech v chalupách a apartmánech, je stále oblíbenější mezi obyvateli Evropy i Ameriky). Také lze z bambusu udělat krásný lehký a odolný nábytek, klobouky, všechny druhy košů a dekorace pro dům, kuchyňské náčiní (nádobí, nádoby na potraviny), hudební nástroje, prádlo a oblečení, jeho vlákno je výborná výplň do polštářů a přikrývek.

Bambusové výhonky – složení a užitečné vlastnosti

Nicméně použití bambusu není přirozeně omezeno na všechny výše uvedené, protože tuto rostlinu již dávno oceňují obdivovatelé tradiční čínské medicíny, kuchaři (jemné mladé bambusové výhonky a semena se jedí) a fanoušci neobvyklého čaje (mimochodem, neobsahuje kofein).

Čínští lékaři doporučují používat léky na bázi bambusu, ke zvýšení imunity, léčbě astma, různých druhů zánětů a alergických reakcí. Vzhledem k přítomnosti velké množství kyseliny křemičité ve svém složení může být bambus vynikajícím prostředkem při hojení některých typů ran, zlepšit vzhled nehtů, vlasů a pokožky, dokáže zabránit dlouhodobé depresi.

Bambusové výhonky mají příznivé vlastnosti i po konzervování:

 • vitamíny E, B, A, C, thiamin, riboflavin, niacin
 • minerály
 • vápník
 • draslík
 • železo
 • fosfor
 • kyselina listová
 • antioxidanty

 

 • Proto se v zemích, kde roste, často používá v tradiční medicíně. Například v chudých zemích v Africe se používají jako antibiotika, v Asii jsou ošetřovány kousnutí jedovatým hmyzem a hadem.
 • Vědci prokázali, že nové bambusové výhonky jsou tvořeny velkým množstvím vlákniny, které naše tělo dokonale vstřebává. Doporučuje se u lidí trpících žaludečními chorobami, vysokým cholesterolem, vysokým krevním tlakem, srdečními chorobami, při léčbě ran a vředů.
 • Rostlina je používána v různých dietách kvůli rovnoměrnému trávení vlákniny a nízkému obsahu kalorií. Pro tyto účely jsou vhodnější mladé výhonky.
 • Samozřejmě existují i ​​kontraindikace užívání bambusu u těch lidí, kteří netolerují obsažené látky.
 • Bambusové výhonky ve věku do 2 týdnů jsou nejen jedlé, ale také velmi výživné. Vypadají trochu jako chřest, mají chuť jako kukuřice.
 • Navzdory skutečnosti, že mnoho západních lidí o tomto užitečném produktu nikdy neslyšelo, hojně se používá ve východních restauracích.
 • Zvláštností bambusových výhonků je obsah fenolových kyselin a lignanů – rostlinných antioxidantů s dobrými protizánětlivými, protiplísňovými a antibakteriálními vlastnostmi. To jsou důležité informace pro osoby s vyšším rizikem rakoviny a kardiovaskulárních onemocnění.
 • Bambusové výhonky jsou vynikajícím zdrojem draslíku, které naše tělo potřebuje k udržení krevního tlaku a srdeční frekvence v normálních mezích.

Další výhody

V tradiční čínské medicíně se používají k léčbě řady nemocí, včetně astmatu, rakoviny, bronchitidy a artritidy. Ale to je jen špička prospěšných vlastností bambusových výhonků.

 • Hladiny krevního tlaku a cholesterolu jsou normalizovány kvůli přítomnosti draslíku, nestravitelných vláken, fytosterolů a fytonutrientů.
 • Pro zdravé trávení. Mladé bambusové výhonky zlepšují motilitu střev a podporují zdravé střevní pohyby. Vysoká koncentrace vláken umožňuje použití tohoto přípravku k prevenci a léčbě průjmu. Džus z bambusových výhonků se používá při léčbě žaludečních vředů. Pijte jeden šálek 2krát denně. Bambusové listy také pomáhají léčit trávení, zbaví vás od červů.
 • Pomáhají zhubnout. Mladé výhonky mohou být konzumovány pro hubnutí. Mají jen málo kalorií: pouze 27 z každé stovky gramů. Přidejte k tomu vysoký obsah vlákniny a dostanete perfektní dietní produkt.
 • Od onkologie. Protinádorové vlastnosti bambusových listů a klíček kvůli obsahu několika fytosterolů, jako je chlorofyl. Tato rostlinná složka inhibuje mutace. Velké množství vláken a lignanů hraje důležitou roli v prevenci rakoviny tlustého střeva.
 • Posiluje imunitní systém. Bambusové minerály a vitamíny jsou ideální pro posílení obranných mechanismů těla. Není náhodou, že orientální léčitelé používají polévku s bambusovými výhonky k urychlení spalničkového cyklu.
 • Od otravy. Praktičtí lékaři Ayurvedy doporučují extrakt z bambusu pro boj s jedy. Není vhodný jen pro banální otravu, ale také při kousnutí hadem, škorpionu a jedovatého hmyzu.
 • Při nemocech dýchacího systému. Pro léčebné účely vypijte odvar z výhonků s přídavkem medu. Připravte ho dvojím varem: nejdříve 5 minut, nechte vychladnout a vyluhovat, a pak 10 minut.
 • Uterotonické vlastnosti. V čínské medicíně se bambusové výhonky používají ke stimulaci kontrakcí dělohy v posledním měsíci těhotenství. Vědci z univerzity ve Vídni potvrdili tuto vlastnost bambusu. Konzumací mladých klíčků normalizujete menstruační cyklus.
 • Další užitečná vlastnost bambusových výhonků: hojení a čištění ran, léčení puchýřů.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here