Arnika jako vynikající prostředek na modřiny a otoky

arnica

Její zlatožluté nebo žlutooranžové květy se vyskytují především v hornatých a kopcovitých oblastech střední Evropy. V ČR je nejhojnější prha arnika alias arnika horská (Arnica montana). Dříve byla kvůli hojnému sběru téměř ohroženou rostlinou, dnes se opět vrací v plné slávě (ovšem chráněná je stále).

Příznivé účinky prhy arniky byly známy již ve 12. století, ovšem největší popularitu získala o šest století později. Tehdy ji totiž bylinkáři a lékárníci začali doporučovat jako účinný lék na celou řadu problémů – od kašle a chrapotu, přes onemocnění močových cest až po srdeční problémy nebo prostředek na snížení horečky. A abychom nezapomněli, prý šlo také o účinné afrodiziakum.
Moderní lékařství většinu z těchto účinků potvrdilo. My se dnes však podíváme jen na jeden velmi úzký profil použití prhy arniky.

Modřiny a otoky? Proti arnice nemají šanci

Existují dva důvody, proč má terapie arnikou v tomto směru tak dobré výsledky

1. Prha arnika obsahuje mnoho protizánětlivých látek a látek, posilujících krevní stěny (mezi nimi např. helenalin, který blokuje aktivitu proteinu, zodpovědného za produkci zánětlivých látek v organismu).

2. Sloučeniny obsažené v této bylince (kromě helenalinu také např. flavonoidy, éterický olej obsahující thymol, fenolové kyseliny a cholin) se snadno vstřebávají pokožkou, což zvyšuje terapeutický účinek arniky.

Měli byste vědět: ještě donedávna byla doporučována dvoustupňová terapie, zahrnující jak vnější tak vnitřní použití arniky pro urychlení účinků. Nedávné studie však ukázaly, že vnitřně užívaná arnika v příliš vysokých dávkách může způsobit silné bolesti hlavy a podráždění žaludku. Proto se dnes arnika užívá vnitřně pouze jako homeopatický léčivý přípravek.

Gely, masti a obklady

Budete-li si moci vybírat, dejte při nákupu nebo výrobě přednost prostředkům, obsahující extrakt z živých rostlin. Studie ukazují, že chemické změny, ke kterým dochází v rostlině během sušení, některé z účinných látek velmi rychle odbourávají nebo alespoň zeslabují jejich účinek.

Kdy a jak arniku používat?

Před a po tréninku

Přípravky z arniky mírní bolesti svalů a únavu po intenzivní fyzické námaze. Užívat ji lze i jako preventivní opatření např. po náročném závodu – tedy ještě předtím, než se jakékoli negativní účinky projeví.

Arnika na popáleniny

Tady opět sáhneme do starých lidových herbářů. Na lehčí popáleniny např. od slunce se úspěšně aplikovala placka ze špaldové mouky, naředěné právě arnikovou tinkturou. 15 minut stačí a nejhorší následky jsou zažehnány. Obklad ovšem může být na kůži trochu nepříjemný. Popálenina se následně zhojí jen s malým nevodnatým puchýřem a téměř bez bolesti.

Po štípnutí

Přípravky z arniky zmírní otok a budou mít také analgetický účinek. Síla účinku působících na bolest je v tomto případě dokonce srovnávána s účinností farmakologických NSAID. Perfektně se tak zařazuje mezi další osvědčené přírodní prostředky na ošetření štípanců, třeba cibule, máty nebo bílého jogurtu.

Při potížích s křečovými žilami

Arniku lze použít také pro snížení bolesti a otoku při onemocnění varixů. Působení arniky posilují v tomto případě výtažky z kaštanu koňského (posiluje krevní cévy a brání tvorbě žilních krevních sraženin).

Při otocích kloubů u revmatoidní artritidy

Sloučeniny obsažené v arnice snižují bolest a ztuhlost kloubů u revmatoidní artritidy. V kombinaci s kostivalem od nich lze očekávat také analgetický a relaxační účinek. Vždy by však mělo jít o součást řádně navržené léčby, nikoli o jiný možný léčebný prostředek.

Po úderu

Pokud si nepřejete, aby se vám na kůži objevily modřiny nebo hematomy, ošetřete své zrnění gelem obsahujícím arnikový extrakt. Jeho sloučeniny stimulují absorpci vytlačené buněčné tekutiny a mírní tlak v poškozených cévách. Ideální je aplikovat gel ihned po poranění, ale urychlí také vstřebávání již vytvořených modřin.

Při podvrtnutí

Použití gelu nebo masti s arnikovým výtažkem potlačuje otok a exsudaci. Lze také aplikovat obklad z arnikové infuze (3 čajové lžičky květů arniky zalijte sklenici vroucí vody a vařte 10-15 minut. Obklad aplikujte 3x denně po dobu 15 minut).

Proti zarudnutí kůže

Kvalitní krém s výtažkem z arniky při pravidelném používání stahuje kapiláry – a to i ty v hlubokých vrstvách pokožky. Celkově snižuje zarudnutí.

Domácí přípravky z arniky – tinktura a mast

Nejdříve se podívejme na tinkturu, kterou lze použít na obklady. Natrhejte plnou sklenici čerstvých arnikových květů a přelijte je vysoce kvalitním alkoholem – minimálně 60-70%. klidně může jít třeba o domácí slivovici. Nechte několik týdnů odstátá. Jakmile dosáhne tinktura tmavě hnědé barvy (obvykle po třech týdnech), je připravena k použití. Nakapejte ji na léčivé obklady nebo použijte k přípravě účinné masti.

Měli byste vědět: někdy se omylem pěstuje místo arniky horské arnika americká (Arnica chamissonis), které se na mnoha místech daří lépe, než naší původní horké. Léčebné účinky i použití jsou prakticky identické, jen tinktura se ve finální fázi zbarví do tmavě zelené barvy. Není tedy třeba se obávat.

Jak na přípravu arnikové masti? Tady se vyplatí pátrat v poněkud méně „přírodních vodách.“ Výsledkem je ovšem maximální účinnost. A co budete potřebovat?

  • 20 ml arnikové tinktury
  • 30 gramů Dermazulenu (z lékárny)
  • 50 gramů Heparoidu (z lékárny)
  • 150 gramů vazelíny

Vše pečlivě promíchejte a uložte do vhodné nádobky. Tinkturu se vyplácí vmíchávat až nakonec, půjde to snadněji. Používejte podle potřeby. Samozřejmě lze vyrobit i mast pouze z vazelíny a arnikové tinktury, ta však nemusí vyhovovat citlivé pokožce – ucpává póry a leckdy samotný problém spíše zhorší. Masti uchovávejte v chladu, vydrží tam velmi dlouho.

Můj tip: tinkturu z arniky jsem přimíchala i do masťového základu (v mém případě mast Lenienska), používaného pro ošetření atopického ekzému, na který léky na předpis nezabíraly. Míchala jsem podle citu tak, aby konzistence nebyla příliš řídká. Během tří týdnů při ošetřování třikrát denně (nanesla jsem silnější vrstvu a převázala kapesníkem) byla kůže zcela zdravá a to i přesto, že předtím více než půl roku odolávala všem pokusům o vyléčení. Použito u malé dcerky.

Zevně je prha arnika bezpečná i pro těhotné nebo kojící ženy případně malé děti. Vnitřní užití je nevhodné, jak už jsme výše zmínili. Jedinou možností jsou homeopatika.

Tinkturu lze přidat také do vašeho oblíbeného masážního oleje, určeného zejména na bolavé svaly nebo pro uvolnění napětí například krční páteře. Opět postupujte spíše podle citu. Do malé lahvičky okolo 200 ml obvykle stačí 20-30 kapek. Olej se však stále musí velmi dobře roztírat.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here