Jaké ovoce je acai berry

acai
Zdroj foto: cs.m.wikipedia.org

Někdy se na sáčcích s ovocným čajem setkáte s názvem acai berry a říkáte si: Co to je? Znáte blueberry (borůvka), blackberry (ostružina), strawberry (jahoda), raspberry (malina), ale tohle? Na začátek prozradíme, že se jedná o plody palmy.

Co je acai berry

Acai berry jsou plody palmy s názvem euterpe brazilská neboli kapustoň brazilská (lat. Euterpe oleracea). Palma roste v jižní Americe, zejména v nížinách. Má obrovské zpeřené listy, dorůstá výšky až 20 metrů a může mít i několik kmenů. Květy vyrůstají v bohatých květenstvích a jsou bílé. Plody vznikající z těchto květů jsou pak černé a velké asi 1 cm.

Co všechno plody obsahují

Plody acai (čti [asají]) obsahují vitamíny A, C, E a skupiny B, minerální látky hořčík, fosfor, měď, železo, mangan, draslík, vápník, aminokyseliny, flavonoidy, katechiny a antokyanová barviva.

acai berry
Zdroj foto: es.wikipedia.org

Zdravotní účinky

Zdravotní účinky mají různé části palmy, je totiž všestranně využitelná. Z listů a semen se připravuje odvar proti horečce. Z kořene si domorodí obyvatelé připravovali odvar proti malárii a také na léčení cukrovky. Z plodů se připravuje čaj nebo džus. Uvádí se, že mají prokazatelné účinky při hubnutí, dále antioxidační účinky (pomáhá bojovat proti rakovině), pomáhají snižovat cholesterol a pomáhají při trávicích obtížích. Celkově podporují imunitní systém, dokážou na sebe navázat těžké kovy a vyloučit je z organismu, dodávají energii (při vyčerpání), pomáhají od stresu.

Jak acai berry konzumovat

Záleží na tom, v jaké formě si potravinu koupíte. Dají se sehnat sušené plody, které se hodí do jogurtů, kaší nebo müsli. Do smoothies a koktailů se výborně hodí prášek. Dá se sehnat i pyré, které se dá konzumovat jen tak, nebo opět přidávat do jogurtů. Možností je koupit si i hotový nápoj, který ocení zejména sportovci po výkonu.

Rada na závěr

I když konzumace plodů acai přispívá ke zdravému hubnutí, stejně byste měli hubnoucí dietě přizpůsobit celý svůj režim, tj. nepřejídat se, dopřát si pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu a omezit stres.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.bezhladoveni.cz, www.biome.cz

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here