6 základních rozdílů mezi různými druhy bylinek

bylinky

Stejně jako ostatní rostliny rostou jako letničky, dvouletky a trvalky i bylinky. Každá bylina je jedinečná odrůda. Průzkum o bylinkách, které vás nejvíce zajímají, vám umožní věnovat jim potřebnou péči a využít je co nejlépe. Toto je základní článek, který vám poskytne představu o obecných rozdílech mezi bylinami a jejich využití.

Letničky nepřežijí mráz, ale bude třeba je vysadit přímo ze semen nebo jako malou rostlinku, a to každé jaro. Mezi bylinky této kategorie patří například bazalka, koriandr a letní saturejka. Ostatní bylinky jsou vytrvalé a budou se vracet každý rok i při nižších teplotách. Příkladem je šalvěj a letní saturejka. Existují také dvouleté byliny, jako je petržel , andělika, a kmín. V první vegetační sezóně tvoří listy, ve druhé sezóně mají květy a semena. Jako jiné rostliny rostou jako jednoletky, dvouletky a trvalky, rostou i bylinky v zahradě. Každá bylina je jedinečnou odrůdou. Průzkum o bylinách, které vás nejvíce zajímají, vám umožní věnovat jim potřebnou péči a využít je co nejlépe. Toto je základní článek, který vám poskytne představu o obecných rozdílech mezi bylinami a jejich využití.

Letničky nepřežijí mráz, ale bude třeba je vysadit přímo ze semen nebo jako malou rostlinku, a to každé jaro. Mezi bylinky této kategorie patří například bazalka, koriandr a letní saturejka. Ostatní bylinky jsou vytrvalé a budou se vracet každý rok i při nižších teplotách. Příkladem je šalvěj a letní saturejka. Existují také dvouleté byliny, jako je petržel a andělika, a kmín. V první vegetační sezóně tvoří listy, ve druhé sezóně mají květy a semena a poté odumírají. Chcete-li pěstovat bylinky na zahradě, založte je v půdě venku. Nejprve připravte půdu uhrabáním do jemné struktury, lehce ji nakypřete. Vysaďte řádky semen do malé hloubky, jen nad nimi zpevněte zeminu. Extra jemná semena můžete smíchat s pískem a zasadit je, čímž se rovnoměrněji rozprostřou. Přikrytí záhonu mokrou pytlovinou nebo papírem udržuje půdu vlhkou, což podporuje klíčení.

Bylinky používané v kuchyni jsou nám nejznámější. Říká se jim kulinářské bylinky a často mají výraznou chuť. Obvykle se silněji ochucené bylinky přidávají střídmě do různých pokrmů. Petržel je bylina, kterou poznáváme především jako přílohu. Je to ta malá zelená snítka na okraji talíře. Aromatické bylinky jsou bylinky, které známe pro jejich příjemnou vůni. Oleje z bylin, jako je máta, rozmarýn nebo libeček, se často používají do parfémů, toaletních vod a dalších vůní. Části těchto aromatických bylin lze použít v suché formě k provonění prádla nebo oblečení. Tyto bylinky najdete sušené a používané jako potpourri. Levandule a citronová verbena jsou dvě byliny, ze kterých se vyrábí sladce vonící potpourri. Existují také bylinky, které jsou považovány za lék. Tradiční medicína prohlásila, že byliny léčí tělo. Lékařské poznatky uznávají, že některé z těchto bylin jsou zdraví prospěšné. Postupujte však opatrně, protože některé byliny jsou při požití nebezpečné.

Ne všechny byliny se používají pro chuť, lék nebo vůni, ale pro svou krásu. Dekorativní byliny budou mít pestře zbarvené květy a listy. Některé budou mít bělavé nebo světlé květy, jako například kozlík lékařský. Někdy se vyskytují rostliny, které mají světlé nebo jasně zbarvené květy, jako kozlík lékařský nebo čekanka.

Bylinky nemají jen jeden účel. Lze je zařadit do mnoha kategorií podle jejich využití. Dobrým příkladem je máta, která se používá při vaření, v čaji i v lékařství. Pomůže také při hubení škůdců. Nastudujte si informace o různých druzích bylinek a budete se moci rozhodnout, které z nich chcete pěstovat. ter že uhynou. Chcete-li pěstovat rostliny v bylinkové zahradě, založte je venku v půdě. Půdu nejprve připravte uhrabáním do jemné struktury, lehce ji nakypřete. Vysaďte řádky semen do malé hloubky a jen nad nimi zpevněte hlínu. Extra jemná semena můžete smíchat s pískem a zasadit je, čímž se rovnoměrněji rozprostřou. Přikrytí záhonu mokrou pytlovinou nebo papírem udržuje půdu vlhkou, což podporuje klíčení.

TIP: Chcete si odpočinout od práce na zahradě a péče o vaše bylinky? Kupte si zahradní bazén a dopřejte si letní osvěžení – nyní můžete použít Marimex slevový kód a ušetřit při jeho nákupu.

Bylinky používané při vaření jsou nám nejznámější. Říká se jim kuchyňské bylinky a často mají výraznou chuť. Obvykle se silněji ochucené bylinky přidávají šetrně do různých pokrmů. Petržel je bylina, kterou poznáváme především jako přílohu. Je to ta malá zelená snítka na okraji talíře. Aromatické bylinky jsou bylinky, které známe pro jejich příjemnou vůni. Oleje z bylin, jako je máta, rozmarýn nebo libeček, se často používají do parfémů, toaletních vod a dalších vůní. Části těchto aromatických bylin lze použít v suché formě k provonění prádla nebo oblečení. Tyto bylinky najdete sušené a používané jako potpourri. Levandule a citronová verbena jsou dvě byliny, ze kterých se vyrábí sladce vonící potpourri. Existují také bylinky, které jsou považovány za lék. Tradiční medicína prohlásila, že byliny léčí tělo. Lékařské poznatky uznávají, že některé z těchto bylin jsou zdraví prospěšné. Postupujte však opatrně, protože některé byliny jsou při požití nebezpečné.

Ne všechny byliny se používají pro chuť, lék nebo vůni, ale pro svou krásu. Dekorativní byliny budou mít pestře zbarvené květy a listy. Některé budou mít bělavé nebo světlé květy, jako například kozlík lékařský. Někdy se vyskytují rostliny, které mají světlé nebo jasně zbarvené květy, jako kozlík lékařský nebo čekanka.

Bylinky nemají jen jeden účel. Lze je zařadit do mnoha kategorií podle jejich využití. Dobrým příkladem je máta, která se používá při vaření, v čaji i v lékařství. Pomůže také při hubení škůdců. Nastudujte si informace o různých druzích bylinek a budete se moci rozhodnout, které z nich chcete pěstovat.

————Komerční článek————

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here