5 důvodů proč pravidelně užívat kořen Macy peruánské

maca peruanska
Zdroj foto: Maša Sinreih in Valentina Vivod / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Kořen Macy je v zemi svého původu tedy v Peru považován za tradiční součást potravy, která pomáhá domorodcům vypořádat se s drsným klimatem nejvyššího pohoří Jižní Ameriky, vysokých And, které dosahují nadmořské výšky až 4 000 metrů. Indiáni ale využívají i další pozitivních vlastností Macy, které mohou pomoci i vám. Které to jsou? A čím vlastně Maca prospívá zdraví?

  1. Kořen rostliny Maca se odnepaměti využívá k léčení sexuálních potíží a neplodnosti. Pozitivní výsledky zaznamenal jak u mužů, tak u žen. Podle některých studií byly prokázány pozitivní účinky na zlepšení erekce, zvýšení sexuální touhy či zlepšení kvality spermatu. Podmínkou je ale její dlouhodobé užívání po dobu alespoň 3 měsíců.

 

  1. Příznivé účinky byly prokázány také u stavů úzkosti a deprese. Ty se projevily nejen při experimentech na zvířatech, ale také u žen po menopauze, kterým dlouhodobé užívání kořene Macy prokazatelně zvedlo náladu.

 

  1. Zmírnění negativních příznaků menopauzy, například vysokého krevního tlaku, návalů horka, podrážděnosti, nočního pocení a sexuální dysfunkce. Pozitivní vliv byl prokázán také na zdraví kostí a snížení únavy.

 

  1. Protinádorové a afrodiziakální účinky byly prokázány u glukosinolátů a isothiokyanátů, které jsou v hojném množství v kořeni Maca obsaženy. Jejich vliv rozšiřují také fenolické sloučeniny působící jako antioxidanty, tedy látky omezující aktivitu kyslíkových radikálů a snižující pravděpodobnost nádorového bujení.

 

  1. Posiluje zdraví srdce a cév a snižuje krevní tlak na normální hodnoty. Prokázán byl také její pozitivní vliv na podporu funkce nervů a celé centrální nervové soustavy včetně mozku. S tím úzce souvisí tak ovlivnění celkové životní pohody související s kvalitní a nepřerušovaným spánkem.

Maca má i celou řadu dalších pozitivních účinků. Například zvyšuje pevnost a odolnost kostí a zubů, vyživuje pokožku, nehty a vlasy a udržuje normální hladinu cukru v krvi. Dámy ocení její pozitivní vliv na premenstruační syndrom, který dovede pěkně potrápit.

Jak lze Macu konzumovat?

Nejsnáze ve formě dehydratovaného prášku přidáním přímo do jídla nebo v podobě praktických kapslí naplněných práškem, které můžete mít neustále při sobě. Standardní dávka prášku je zhruba 1,5 až 3 g za den, což zhruba odpovídá 3 až 4 kapslím. Kapsle stačí polknout a zapít vodou, prášek můžete přidat do ranní kaše, smoothie nebo do jogurtu, případně jej rozmíchat v menším množství vody či ovocné šťávy a přímo vypít.

—————-Komerční článek—————-

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here