Rýmovník (Plectranthus argentatus)

Rýmovník
Rýmovník

Rýmovník (Plectranthus argentatus)je fantastická rostlina, která je krásná na pohled, ale má také hojné využití – například při léčbě rýmy (jak už název napovídá), při odpuzování hmyzu a koček.

Léčivé účinky

  • Bylinná léčba nachlazení a rýmy.
  • Využívá se proti bolestem žaludku.
  • Léčba bolesti hlavy a podráždění.
  • Listy lze žvýkat jako bylinný prostředek proti bolesti zubů.
  • Odpuzuje komáry (proto je vhodné umístit rýmovník do okna).
  • Zmírňuje projevy astmatu, střevní a žaludeční koliky.
  • Urovnává trávení.

Použití a přípravky

Rýmovník můžete použít jako akcent pro různé sadby – ať už na zahradě nebo oknech. Některé odrůdy se používají jako koření, časté je také zužitkování této rostliny ve formě čaje, kdy se čerstvé listy rýmovníku zalijí horkou vodou a nechají se 10 minut odstát, poté se konzumují.

Rýmovník má hojné využití také v kuchyni. Nahradit jím můžete jinou bylinku – šalvěj. Pro svou mátovou vůni skvěle doplňuje těžká masa (pečené hovězí nebo jehněčí, či obecně grilovaná masa).

Rýmovník patří mezi bylinky, které nelze sušit. Obsahují hodně vlhkosti. Pokud si chcete úrodu rýmovníku zachovat také pro pozdější použití (například v zimě), zkuste bylinku raději zmrazit než usušit.

O rýmovníku

Rýmovník má měkké, houževnaté stříbřitě šedé listy. Je tak skvělým kontrastem k rostlinám s tmavými listy nebo k jasným květinám. Rýmovník kvete v létě, dosahuje výšky okolo půl metru. Zvládne teploty až do -1 °C.

Rýmovník patří mezi aromatické jednoleté rostliny, její původ najdeme v Africe, Austrálii, Tichomoří a na Madagaskaru. Přesto je v dnešní době velmi snadné ji vypěstovat téměř kdekoli – u v u nás, v České republice.

Rýmovník můžeme najít také pod názvy mexický eukalyptus nebo kubánské oregano. Je to velice nenáročná rostlina na pěstování. Svědčí jí slunné prostředí nebo polostín. Vyhněte se umístění rýmovníku v průvanu.

Autor obrázku: H. Zell – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz