Zvěšinec zední

Zvěšinec zední, latinsky Cymbalaria muralis, je v dnešní době již téměř zapomenutá bylinka, a to i navzdory tomu, že má stále hodně co nabídnout. Jedná se o nízkou, rychle rostoucí, vytrvalou rostlinu, jejíž lístky jsou stále sytě zelené a k tomu modré až fialové kvítky lahodí jejímu pohledu.

Zvěšinec zední

Rostlinka se těšila své oblibě již ve středověku, kdy se vyskytovala převážně na jihoevropském území, postupem času se ale rozšířila až do celé Evropy. Výskyt nezůstal pouze na tomto kontinentu, zvěšinec zední se dále objevoval v Asii, severní, západní Africe, Severní a Jižní Americe. V České republice byste jej nalezli roztroušeně a určitě ne v horských polohách, kde jsou chladnější teploty.

Přesto je nenáročný a jeho přítomnost lze zaznamenat na suchých místech, ideálně se mu daří na kamenech a zdech, jaké nalezneme například u hradů. Dá se zasadit i na našich zahrádkách, na záhonky na skalku anebo na zmíněnou zídku. Do Čech se dostal v minulosti předně kvůli dekorativním účelům a zdobením skalek, což mu zůstalo dodnes.

Účinky rostliny

  • blahodárně působí na metalismus, upravuje jej
  • má protizánětlivé účinky
  • je bohatý na vitamín C
  • obsahuje řadu minerálů
  • užívá se při cukrovce
  • vnějšně hojí kůži, hemeroidy
  • dokáže pozastavit vnější povrchové krvácení

Užití

Rostlina se nesuší, vždy se používá pouze čerstvá. Zvěšinec lze konzumovat celý a díky vysokému obsahu minerálů a vitamínů je zdraví velice prospěšný. Obrovským benefitem při pěstování této rostliny je, že je schopná přežit i zimní podmínky a růst i pod sněhovou pokrývkou.

I v tomto případě má zelené listy a je možné si na ni pochutnat po celý rok. Nejčastější použití je do salátů, pomazánek nebo k různým posypům. Cukrovkářům se doporučuje denní podávání čerstvé šťávy. Zevně se používá vývar z nati, ze kterého dále uděláme obklad a přikládáme poraněné místo nebo na hemeroidy.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů