Zlatice převislá

Česky:

Zlatice převislá
Latinsky:

Forsythia suspensa
Slovensky:

Zlatovka previsnutá

Zlatice převislá (Forsythia suspensa) je opadavý keř, který je v našich zemích známější spíše jako okrasná rostlina. Ovšem i ona má své využití, především v čínské medicíně.

zlatice převislá
Česky: Zlatice převislá Latinsky: Forsythia suspensa Slovensky: Zlatovka previsnutá

Léčivé účinky

  • Protizánětlivé účinky.
  • Mírné antibiotické účinky.
  • Snižuje horečku.
  • Pomáhá při léčbě horních cest dýchacích.
  • Mírně močopudný.

Použití a přípravky

Používá se plod, respektive semeno. Léčivé využití zlatice je obvyklejší spíše v tradiční čínské medicíně, která ji oceňovala na základě jejich antibakteriálních, antipyretických a desinfekčních účinků při onemocněních horních cest dýchacích, při zánětech a bakteriálních infekcích. Rovněž se v tradičním léčitelství plody užívaly ve směsi s květy zimolezu a jiných bylin jako močopudný prostředek a někdy i jako tonikum při srdečních onemocněních.

O zlatici převislé

zlatice převisláZlatice převislá (Forsythia suspensa) je keř pocházející původně z východní Číny. Dnes se pěstuje po celém světě, do českých zemí byl přivezen v 19. století.

Plody obsahují lignany pinoresinol a phylligenin, fenoly, flavonoidy, z nichž je nejvýznamnější rutin, triterpeny, glykosidy a jiné látky. U některých glykosidů byly prokázány slabé antibiotické účinky, triterpeny mají zase slabý protizánětlivý účinek. Vědecká studie potvrdila účinnost plodů zlatice v bylinných směsích proti onemocněním horních cest dýchacích. Stejně tak rutin ve zlatici obsažený má pravděpodobně i slabé uklidňující účinky při nevolnosti. Zevrubná analýza všech účinků zlatice a jejich přínos v lékařství a domácí lékárně však nebyla dosud provedena.

Některé zdroje uvádějí, že zlatice je mírně toxická. Užívání by se měly vyvarovat těhotné a kojící ženy.

Zlatice má mnoho příbuzných druhů, např. zlatice prostřední (intermedia), korejská, japonská, vejčitá apod. Všechny příbuzné druhy mají složení látek velmi podobné.

Další odkazy:

foto: James Gaither, Nemo’s great uncle
 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty