Žindava evropská

Česky:
Žindava evropská
Latinsky:
Sanicula europaea
Slovensky:
Žindava európska

Žindava evropská (Sanicula europaea) je vytrvalá bylina, která patří do čeledi miříkovité. Lidové názvy – rášek černý, žanovec, žanykl, žingle, svatojanské žito, černý žanykl. Roste v Evropě, v západní Sibiři, severní Africe, Sýrii a v Malé Asii. U nás roste především na pahorkatinách a podhorských oblastech.

zindava
Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Léčivé účinky

 • Pomáhá při zánětech v krku a dutině ústní.
 • Účinná při onemocnění dýchacích cest.
 • Pomoc při poruchách trávení.
 • Léčí poranění a těžko hojící se rány.
 • Posiluje kosti.
 • Podporuje léčbu zlomenin.
 • Pomoc při krevním výronu, hematomu, zhmožděnině.
 • Pomoc při ekzémech.
 • Pomáhá při problémech s hemeroidy.
 • Urychluje hojení ran, pomáhá na dětské ekzémy.
 • Podporuje odkašlávání.
 • Pomáhá při léčbě aftů.
 • Efektivní pomoc při paradentóze.

Použití a přípravky

Z byliny se sbírají pro léčivé účely listy či celá nať, někdy dokonce i kořen. Nať se sbírá v době květu seřezáváním a suší se rychle ve stínu. Při umělé teplotě do 40 °C. Rostlina obsahuje třísloviny, saponiny, hořčiny, pryskyřice, silici.

Z byliny lze udělat nálev, tinkturu, mast, obklad, kloktadlo, koupel. Tinktura je vhodná pro vnější užití na vředy, kožní problémy, špatně se hojící rány. Tinktura se připraví z listů a to tak, že hrst se zalije ve šroubovací sklenici o obsahu 200 ml 40 až 45% alkoholu a nechá se stát při pokojové teplotě. Denně je třeba protřepat. Na závěr se směs přefiltruje přes kávový filtr. Tinktura se uchovává v tmavých nádobách, kdy se tak prodlouží trvanlivost.

Mast ze žindavy má protialergický účinek, je velmi účinná na dětské ekzémy, kožní vyrážky apod. Čaje neboli nálevu lze pít maximálně dva šálky denně. Jako kloktadlo se používá při aftech, bolení v krku, při zánětech ústní sliznice a zánětu dásní.

O žindavě evropské

Žindava evropská (Sanicula europaea) je vytrvalá bylina, která dorůstá do výšky 15 až 50 cm. Lodyha je jednoduchá, oblá, bezlistá či s 1 až 2 přisedlými dlanitosečnými listy. Přízemní listy jsou řapíkaté, dlanitě trojsečné až pětisečné. Květy jsou malé a mají bílou až načervenalou barvu. Rostlina kvete od května do července. Plody jsou kulaté se zbytkem kalichu na vrcholu.

Kontraindikace

Jelikož žindava patří mezi poměrně prudce působící drogu, z tohoto důvodu se nedoporučuje její podávání zesláblým osobám a taktéž není vhodná pro děti do 12 let věku.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů