Zimostráz vždyzelený

Česky:  
Zimostráz vždyzelený
Latinsky:
Buxus sempervirens
Slovensky: 
Krušpán vždyzelený

Zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens) je strom nebo keř, který má hustý kořenový systém. Právě kořeny jsou jednou z částí stromu, které se využívají v bylinné medicíně. Nejsou však jedinou léčivou částí stromu.

Česky: Zimostráz vždyzelený Latinsky: Buxus sempervirens Slovensky: Krušpán vždyzelený

Léčivé účinky

 • Používal se pro zmírnění horečky.
 • Zlepšuje projevy dny a revmatismu.
 • Ulevuje při infekcích močových cest.
 • Používal se také při bolesti zubů.
 • Dříve byl využíván také při epilepsii.
 • Má laxativní vlastnosti.

Použití a přípravky

V bylinné medicíně se používají tyto části rostliny: listy, kůra a dřevo.

 • Listy se sbírají ještě před květem v raném období jara. Pro použití v extraktech se suší.
 • Listy mají nepříjemný zápach a hořkou chuť.
 • Kůra se pro použití v odvaru drtí a suší.
 • Listy a piliny dřeva byly vařeny v louhu a používány jako kaštanové činidlo pro barvení vlasů a kůra byla použita v parfémovém průmyslu.
 • Dřevo bylo díky své tvrdosti a tvrdosti používáno k výrobě vědeckých nástrojů, nábytku, šachových figurek, fléten a dalších hudebních nástrojů.

Zimostráz produkuje mnoho pylů a kvete brzy, což dělá rostlinu velmi atraktivní pro včely. Vzhledem k snižujícím se koloniím včel, které byly v posledních letech pozorovány po celém světě, by mohlo být dobrým nápadem pěstovat více takových rostlin v soukromých i veřejných zahradách.

Listy obsahují esenciální olej, taniny a alkaloidy, buxin (zodpovědný za hořkou chuť), parabuxin a parabuxonidin. Kůra obsahuje chlorofyl, vosk, pryskyřice, lignin a minerály, jako je draslík, hořčík, fosfor, železo a křemík.

Zimostráz byl dříve používán k léčbě přetrvávající a opakující se horečky (malárie), dny, revmatismu, infekcí močových cest, střevních parazitů, chronických kožních problémů, syfilidu a hemoroidů.

Kvůli mnoha nepříznivým vedlejším účinkům rostliny a dostupnosti vhodnějších bylin na léčbu stejných onemocnění, lékařské použití zimostrázu téměř skončilo.

O zimostrázu

Zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens) je původem z jižní a západní Evropy (vyskytuje se zejména ve středomořských zemích), západní Asie a severní Afriky. Dá se ale říct, že dnes už je rostlina pěstována po celém světě.

Zimostráz vždyzelený je strom nebo keř, který patří do čeledi Buxacece. Obvykle dorůstá výšky okolo 4,5 metrů. Má hustý kořenový systém, který tvoří síť tenkých, žlutých kořenů. Kmen má žlutohnědou a pokrčenou kůru. Větve jsou hustě listnaté a listy jsou tmavě zelené, vejčité, hladké, husté a kožovité.

Rostlina kvete v dubnu a květnu žlutými drobnými květy. Má samičí květinu v centru, ta je obklopená několika samčími květy ve stejném květenství.

Dávkování

Rostlina by neměla být sbírána a užívána k samoléčbě. Měla by být používána pouze pod vedením vyškoleného bylinkáře nebo jiného kvalifikovaného zdravotnického pracovníka.

Potenciální vedlejší účinky

Zimostráz je spíše jedovatá rostlina, která může být pro konzumaci nebezpečná. Jsou nebezpečné pro pasoucí se dobytek. Díky ostré chuti a nepříjemnému zápachu se ale zvířata této rostlině vyhýbají.

Nežádoucí účinky u lidí mohou zahrnovat bolest břicha, zvracení, krvavý průjem, třes, ztráta koordinace, křeče a závratě a v těžkých případech kóma a úmrtí v důsledku paralýzy dýchacích cest.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů