Želonice lysá

Česky:

Želonice lysá
Latinsky:  

Chelone glabra
Slovensky:

 

Želonice lysá (Chelone glabra) je v překladu něco jako želví hlava. To kvůli tvaru květů této rostliny. Rostlina je vhodná pro přilákání motýlů – slouží jako hostitel motýla Euphydryas phaeton.

Česky: Želonice lysá Latinsky: Chelone glabra

Léčivé účinky

Vnitřní použití:

 • Slouží pro harmonizaci trávení.
 • Stimuluje chuť k jídlu.
 • Zvyšuje sekrece trávicích tekutin.
 • Léčí různá onemocnění jater.
 • Používá se jako přírodní léčba žlučových kamenů, zánětu žlučníku a žloutenky.
 • Působí jako laxativum.
 • Má antidepresivní vlastnosti.
 • Snižuje celkovou slabost a používá se při anorexii.
 • Odstraňuje střevní parazity.

Vnější použití:

 • Používá se na léčbu hemoroidů.
 • Léčí zanícené a bolestivé rány, včetně zanícených prsů.
 • Léčí herpes a škrábance.
 • Používá se také k odstranění atopického ekzému a chronických revmatických stavů.

Použití a přípravky

Pro léčebné účinky se používají nadzemní části rostliny. Rostlinný materiál se sbírá, když rostlina kvete nebo když produkuje semena. Poté je vhodné bylinu vysušit pro pozdější použití v tinkturách a bylinných čajích. Používá se také ve formě mastí k zevnímu použití.

Komplexní informace týkající se složek rostliny dosud nejsou vyzkoumány, ale je známo, že rostlina obsahuje hořké substance iridoidní glukosidy, jako je katalpol (rozpustný jak ve vodě, tak v alkoholu) a pryskyřice.

Chelone glabra má dlouhou historii jako léčivá bylina v severoamerické lidové medicíně, ale údajné léčivé vlastnosti bylin nebyly podpořeny vědeckými metodami a její terapeutické aplikace jsou založeny výhradně na tradičních způsobech použití.

O Želonici lysé

Želonice lysá (Chelone glabra) je rostlina původem z východní a střední Severní Ameriky a Kanady, od Newfoundlandu po Ontario a Minnesotu a na jih až k Missouri. Nejlépe se jí daří na vlhké půdě – jejím přirozeným prostředím jsou často mokřady, jako jsou lesy a bažiny.

Želonice lysá (Chelone glabra) patří mezi vytrvalé rostliny patřící do čeledi Scrophulariaceae. Může dorůst do výšky 40 – 120 cm. Rostlina má hladký, vzpřímený stonek a oválné kopinaté listy, které jsou uspořádány proti sobě podél dříku. V srpnu a září se objevují krémově bílé nebo růžové květy, které rostou v  klastrech.

Tvar květin při pohledu shora připomíná hlavu želvy, která se odráží v rodovém jménu rostliny: „chelone“ – to znamená v řečtině želvu, v angličtině můžeme tuto rostlinu najít pod názvem „white turtlehead“ (= bílá želví hlava).

Dávkování a podání

Jako čaj: 2 čajové lžičky sušené byliny zalijeme šálkem vařící vody a necháme odstát po dobu 10-15 minut. Čaj se může pít třikrát denně.

Jako tinktura: 1:10 se 40 % alkoholem. Obvyklá dávka je 1-2 ml třikrát denně.

Potenciální vedlejší účinky

Neexistují žádná hlášení o toxicitě, kontraindikaci nebo nežádoucích účincích mírných dávek této byliny.

Neexistují žádné informace o tom, že by byliny ovlivňovaly těhotné nebo kojící ženy.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů