Zběhovec plazivý

Zběhovec plazivý, latinsky Ajuga reptans, slovensky Zbehovec plazivý. Jedná se o rostlinu patřící do čeledi Lamiaceae, hluchavkovité.

Léčebné účinky

zbehovec plazivy
Zběhovec plazivý, Autor: Chmee2Vlastní dílo, CC BY 3.0, Odkaz
  • používá se k ošetření krvácejících řezných ran
  • léčí zánět průdušek a astma
  • zlepšuje trávení a zažívání
  • podporuje tvorbu žluči
  • pomáhá při zánětu hlasivek
  • pomáhá navrátit hlas při prochladnutí
  • léčí kašel a chrapot

Použití a přípravky

Zběhovec se používá jako léčivka k ošetření krvácejících řezných či jiných ran.

V lidovém léčitelství se používá na astma, proti bolestem v krku nebo proti chrapotu. Je také skvělým pomocníkem při zánětu průdušek, kašli i chrapotu.

Při ztrátě hlasu při prochladnutí nebo při zánětu hlasivek je stejně účinný jako plicník a řepík.

Zběhovec také zlepšuje trávení a pomáhá tvorbě žluči. Používá se při nemocech žlučníku či jater.

O zběhovci plazivém

Zběhovec plazivý je menší trvalka, kterou jako léčivku i okrasnou bylinu používaly již naše babičky. Dorůstá do výšky přibližně 15 – 20 cm. Název plazivý je odvozen od plazivých odnoží, pomocí kterých se rostlina rozmnožuje.

Lístky, které vytvářejí přízemní růžice okolo chloupkaté lodyhy, bývají úzce obvejčité a jemně vroubkované. Uprostřed léta mívá zběhovec modré, bílé nebo růžové květy. Pro svou krásu bývá běžně používán i jako okrasná rostlina. Bylina má ráda polostín, roste v křovinách, na lukách i v listnatých lesích. V naší zemi roste od nížin po horní hranici lesa. V bezlesých oblastech se však nevyskytuje.

Kontraindikace:

Neužívejte během těhotenství a kojení.

Domácí recepty

Čaj při ztrátě hlasu, při zánětu hlasivek

Vytvoříme si směs následujících bylin: 5 dílů zběhovce, 5 dílů řepíku, 4 díly podbělu, 4 díly plicníku, 4 díly rozrazilu, 3 díly květu černého bezu, 3 díly semena fenyklu. Lžíce směsi se přelije 3 dcl vřelé vody a nechá se zhruba 15 minut louhovat. Čaj se následně pije dvakrát denně.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů