Zaplevanka

Česky: 
Zaplevanka
Latinsky:
Grindelia camporum
Slovensky:  

Zaplevanka (Grindelia camporum) je rostlinka, která svým vzhledem tak trochu připomíná klasický bodlák. Má krásný žlutý květ, který vyrůstá z listenů (což jsou jakési přeměněné listy, z jejichž úžlabí vyrůstají květy).

Grindelia camporum
Česky: Zaplevanka Latinsky: Grindelia camporum

Léčivé účinky

  • Léčí astma a bronchiální stavy.
  • Používá se jako lék na černý kašel a respirační katar.
  • Je to silný expektorant, používá se při onemocnění horních cest dýchacích.
  • Používá se jako antispazmodikum a dezinfekční prostředek v močovém traktu.
  • Používá se pro uklidnění popálenin, kousnutí hmyzem i kožních vyrážek.

Použití a přípravky

V bylinné medicíně se používají sušené nadzemní části rostliny. Tyto části rostliny se sbírají ještě před otevřením květinových pupenů, poté se suší co nejrychleji pod sluncem.

Významné obsahové látky: Diterpenické kyseliny, silice, poliiny, saponiny, třísloviny.

Rostliny patřící do rodu Toxicodendron (jedovatec) obsahují silnou pryskyřici, která při styku s kůží způsobují těžkou alergickou reakci. Grindelia camporum byla použita ke zmírnění tohoto podráždění již původními Američany a poté také ve farmaceutických lécích na počátku 20. století. Aplikace tinktury na postiženou oblast poskytne úlevu.

O grindelii

Zaplevanka (Grindelia camporum) je původem z jihozápadní části Spojených států amerických a Mexika. Nachází se na prériích, rovinách a po stranách silnic. Grindelia je vytrvalá bylina s listovými stonky, které dosahují výšky až 90 cm. Má žluté květy, které jsou obklopeny listeny, jež produkují pryskyřičnou látku.

Terapeutické dávkování

Grindelia se může konzumovat ve formě infuze, kterou lze snadno připravit vařením jednoho šálku vody s jednou čajovou lžičkou sušené byliny. Poté se nechá odležet deset až patnáct minut. Infuze by měla být spotřebována třikrát denně.

Alternativně, ve formě tinktury, je třeba užívat 1-2 ml třikrát denně.

Nežádoucí účinky

Pokud se užívá ve velkých dávkách, může způsobit podráždění žaludku nebo ledvin.

Také pro účely vnitřního použití by měla být rostlina konzumována pod vedením a dohledem kvalifikovaného poskytovatele zdravotní péče.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty