Vřesna bahenní

Česky:
Vřesna bahenní
Latinsky:  
Myrica gale
Slovensky:
Vřesna bažinná

Vřesna bahenní (Myrica gale), zvaná také voskovník obecný, je rostlina, která byla dříve hojně využívána v rostlinné medicíně. V posledních letech ale byla nahrazena jinými rostlinami, a její léčivé účinky byly zapomenuty.

Česky: Vřesna bahenní Latinsky: Myrica gale Slovensky: Vřesna bažinná, Autor: Krzysztof Ziarnek, KenraizVlastní dílo, GFDL, Odkaz

Léčivé účinky

  • Má adstringentní a antiseptická účinky.
  • Má hojivé a diuretické vlastnosti.
  • Tradičně se používá k léčbě ran, akné a problémů s trávením.

Použití a přípravky

V bylinkové medicíně se používají především listy. Někdy se ale využívají také květy a pupeny.

  • Listy se sbírají v létě a na jaře se shromažďují výhonky, které mají vysoký obsah esenciálního oleje.
  • Ovoce se sbírá, až je zralé a může se vařit pro výrobu vosku na výrobu svíček. Bohužel, plody nevyrábějí dostatek vosku, aby mohly být využívány komerčně.
  • Čerstvé nebo sušené listy lze použít k přípravě čaje, polévek, dušených masům atd.
  • Rostlina je jednou z tradičních složek skotských svatebních kytic a používá se jako přísada v mnoha výrobcích parfému a také jako koření.
  • Bylina může být použita ve formě extraktů, odvarů nebo alkoholových tinktur. Má pikantní vůni připomínající kafr a hořkou silnou chuť.
  • Rostlina byla kdysi používána jako přísada k pivu, ale byla nahrazena chmelem, hlavně proto, že způsobovala silné bolesti hlavy.

Listy obsahují esenciální olej bohatý na různé terpeny a množství jiných látek.

Rostlina také obsahuje toxické flavon-glykosidy a velké množství hořkých taninů.

V severní Evropě je vřesna bahenní již po staletí dobře známá jak pro své kulinářské, tak pro léčebné účely. Dnes je jeho použití jako léčivé byliny většinou zapomenuto.

Vřesna bahenní je silně aromatická a v minulosti byla používána k odpuzování blech a jiných škůdců. Rostlina byla použita a stále je jako odpuzující prostředek proti komárům. Esenciální olej je nyní uznán za účinnou látku proti hmyzu (zejména komárům).

O vřesně

Vřesna bahenní (Myrica gale) je endemická pro severní a západní Evropu, ale může se nacházet také v některých částech severní Ameriky. Vřesna je malý kvetoucí keř, který může dorůst do výšky až 2 metry. Nachází se v bažinách, močálech, mokřinách a mokrých vřesovištích, ale kvůli ztrátě stanoviště je tato rostlina na mnoha místech ohrožena.

Listy jsou šedozelené, spirálovitě uspořádané s kuželovou základnou a širším hrotem a jemně ozubeným okrajem. Květy jsou válcové s velmi malými nebo žádnými okvětními lístky. Jsou samčí a samičí. Z květů se tvoří ovoce.

Rostlině se daří v půdě, která má malý obsah dusíku. To kvůli účinkům Actinobakterií v kořenech, které mohou vázat dusík ze vzduchu.

Dávkování a podání

V potravinách a nápojích by měla být vřesna použita jen v malém množství, protože může způsobit bolesti hlavy a jiná nepohodlí.

Pokud je rostlina určena jako bylinný přípravek, měli byste před použitím konzultovat školeného bylinkáře.

Vřesnu bahenní lze kombinovat s citronelou a/nebo eukalyptem, aby se zvýšila schopnost odpuzovat hmyz.

Možné nežádoucí účinky a interakce

Vřesna bahenní by neměla být používána těhotnými ženami. Esenciální olej získaný ze semen je toxický a nikdy by neměl být používán interně. Některým lidem může způsobit také podráždění kůže.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty