Vraní oko čtyřlisté

Česky:
Vraní oko čtyřlisté
Latinsky: 
Paris quadrifolia
Slovensky: 
Vranie oko štvorlisté

Vraní oko čtyřlisté (Paris quadrifolia) je u nás známé jako extrémně toxická rostlina. Podobné druhy této rostliny, Paris Polyphylla a Paris quadrifolia, se používají v čínské bylinné medicíně.

Vraní oko čtyřlisté
Česky: Vraní oko čtyřlisté Latinsky: Paris quadrifolia Slovensky: Vranie oko štvorlisté, Autor: George ChernilevskyVlastní dílo, Volné dílo, Odkaz

Léčivé účinky

  • Používá se jako afrodiziakum.
  • Používá se zejména v homeopatii.
  • Listy a bobule byly podány jako alopatické léky, což je způsob léčby onemocnění použitím prostředků, které vyvolávají účinky odlišné od účinků léčeného onemocnění.
  • Byla použita jako antispasmodický lék na kašel a různé typy epilepsie.
  • Léčí bronchitidu, spastický kašel, revmatismus, koliku a palpitace.
  • Byla také používána k léčbě bolesti hlavy a neuralgie.
  • Používá se jako topická aplikace pro otoky a záněty.

Použití a přípravky

Pro léčivé účinky byla použita celá rostlina, ale nejčastěji oddenky, listy a bobule.

Tradiční použití:

  • Vraní oko bylo používáno jako léčivá rostlina již ve Starověkém Řecku a italský lékař a botanik Matthiolus (Pietro Andrea Mattioli 1500-1577) jej označil za dobrý prostředek proti vředům.
  • Jako léčba krčních abscesů byl kořen buď konzumován syrový, nebo byla vyrobena tinktura z bobulí, které byly následně zaneseny na postižené místo nebo použity jako kloktadlo.
  • V lidové medicíně byly listy kdysi používány jako komprese na vředy a pomalé hojivé rány a bobule byly použity k odstranění štěnic.
  • V minulosti byla bylina také používána k léčbě vztekliny (hydrophobie) a bobuloviny byly používány jako lék proti moru. Na některých místech v Rusku byly listy předepsány pro šílenství. Pravděpodobně proto, že rostlina má určitý narkotický účinek.

Dnešní použití:

  • Dnes už se vraní oko v bylinné medicíně téměř nepoužívá, a když, tak jako homeopatický lék.
  • Přesto se používá jako afrodiziakum, což lze vysvětlit narkotickým účinkem bobulí a semen. Avšak dávka potřebná k tomu, aby se objevila jakákoli narkotika, přinese zároveň nevolnost, zvracení, závratě, křeče, nadměrné pocení a sucho v krku.
  • Tato rostlina by měla být vždy používána s velkou opatrností, protože předávkování může být smrtelné.

O vraním oku

Vraní oko čtyřlisté (Paris quadrifolia) je původem ze severní a střední Evropy a některých částí severní Asie. Rostlina preferuje vlhké půdy a roste nejlépe ve vlhkých stinných oblastech. Obvykle se vyskytuje v listnatých a jehličnatých lesích.

Vraní oko čtyřlisté je vytrvalá rostlina a člen čeledi Trilliaceae (triliovité), která zahrnuje malou skupinu rostlin. Do této čeledi patří 2-4 rody (podle pojetí) a asi 53 druhů. Vraní oko čtyřlisté může vyrůst do výšky 10-40 cm a má dlouhý, plíživý kořen. Rostlina produkuje jednu zelenožlutou květinu, která se objevuje od června se čtyřmi úzkými okrajovými okvětními lístky.

Z tohoto květu se tvoří plod – velká, modročerná bobule, která svým vzhledem připomíná borůvky. Vraní oko čtyřlisté ale kolem sebe šíří zápach, který se příliš neliší od hnijícího těla, a všechny jeho části jsou jedovaté.

Opylování se provádí větrem nebo mouchami, které jsou přitahovány vůní. Vraní oko je snadno identifikovatelné a těžko se splete s jinými druhy rostlin.

Dávkování a podání

Vědecké informace o vhodných dávkách vraního oka chybí a pravděpodobně závisí na zdraví uživatele, věku a dalších faktorech.

Tato bylinka by neměla být používána pro samoléčbu, a pokud je určena jako bylinný lék, je nejlepší kontaktovat vyškoleného odborníka na bylinky nebo profesionálního poskytovatele zdravotní péče.

Nežádoucí účinky a možné interakce

Listy, plody a kořeny mohou mít při spotřebě toxický účinek, zejména ve velkém množství. Rostlinná šťáva může u některých lidí způsobit podráždění kůže.

Jsou to látky paristyfnin a paridin, které jsou příčinou bylinné toxicity. Tyto dvě látky se nacházejí ve všech částech rostlin s nejvyšší koncentrací zjištěnou v kořeni a bobulích. Informace o tom, kolik bobulí rostliny mohou být přijaty dříve, než se stanou nebezpečnými, je poněkud nekonzistentní. Některé zdroje říkají čtyři nebo pět, zatímco ostatní říkají 30 až 40.

Případy otravy se vyskytují a je potvrzen alespoň jeden případ smrti. Většinou se jedná o děti, které trpí otravou vraním okem čtyřlistým a obvykle proto, že zaměňují bobule s borůvkami, ale protože každá rostlina produkuje pouze jednu bobuli, riziko vážné otravy je malé. Kromě toho plody nemají velmi příjemnou chuť.

Příznaky otravy začínají nevolností a zvracením, následuje kolika, průjem, bolestivé křeče a potíže s dýcháním. Pokud se spotřebuje méně než pět bobulí, léčba je zřídkakdy zapotřebí, neboť příznaky postupně zmizí, ale pokud máte pochybnosti, je třeba kontaktovat lékaře okamžitě.

Léčba může spočívat ve vypláchnutí žaludku, zvýšení krevního oběhu, pomoci při dýchání a požití aktivního uhlí, antikonvulziva a/nebo sedativ.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty