Vodilka kanadská

Česky:

Vodilka kanadská
Latinsky:  

Hydrastis canadensis
Slovensky:

Voduľka kanadská

Vodilka kanadská je trvalka z rodiny bylinek. Patří k nejoblíbenějším bylinám prodávaným na americkém trhu a nedávno získala pověst jako bylinné antibiotikum a posilovač imunitního systému.

Léčivé účinky

Vodilka kanadská, Autor: Franz Eugen Köhler, Köhler’s Medizinal-Pflanzen – List of Koehler Images, Volné dílo, Odkaz
 • Pomáhá stimulovat trávení a zlepšení chuti k jídlu.
 • Léčí kožní záněty.
 • Používá se i k léčbě zánětů očí a sliznic hrdla.
 • Tradiční použití zahrnuje léčbu peptických vředů, gastritidy, dyspepsie a kolitidy.
 • Stimuluje chuť k jídlu.
 • Má tonizující účinek na celé tělo.
 • Je účinná při léčbě horních cest dýchacích a zánětů močových cest.
 • Má antibiotické, protizánětlivé a adstringentní účinky.
 • Zklidňuje podrážděné sliznice (oči, uši, nos a krk).
 • Zvyšuje tok žluči a trávicí enzymy.

Použití a přípravky

Američtí indiáni používali tuto rostlinu jako medikament pro nejrůznější zánětlivé stavy (jako zánět dýchacích, zažívacích a genitálně-močových cest vyvolaný alergií nebo infekcí). Kořeny se používaly pro zlepšení chuti k jídlu, ale také na černý kašel, průjem, onemocnění jater, horečku, na překyselený žaludek, plynatost, pneumonii a také pro srdeční potíže. Indiáni taktéž z vodilky připravovali infuzi, kam přidali i jiné bylinky – a v takové podobě se infuze používá při léčbě bolesti uší a pro bolavé oči.

Teprve v roce 1798 se začaly o tuto bylinku zajímat i další státy, jako je Anglie nebo Amerika. Vodilka obsahuje vápník, železo, mangan, vitamín A, vitamín C, vitamín E, B-komplex a další živiny a minerály.

 • Kořeny a oddenky obsahují mnoho alkaloidů a esenciálních olejů.
 • Právě proto se z celé rostliny užívá právě kořen.

O vodilce

Vodilka kanadská je nízká rozlehlá rostlina s listy ve tvaru palmy. Dosahuje výšky 20-50 cm. Ve středu každé sady listů se nachází jedna bílá květina. Tato květina se přeměňuje na jednu červenou bobuli s asi 10 semeny. Vodilka pochází z lesů na východ od řeky Mississippi, ale její výskyt ve volné přírodě se snížil kvůli těžbě.

Kontraindikace:

Vodilka by neměla být užívána těhotnými nebo kojícími ženami. Zapovězena je rovněž osobám s vysokým krevním tlakem, hypoglykemií nebo enzymatickou nedostatečností, stejně jako lidem s autoimunitními onemocněními (např. roztroušená skleróza nebo lupus) a pacientům s transplantacemi .

Vodilka by neměla být používána déle než 3tři týdny. Poté je třeba podstoupit dvoutýdenní přestávku v léčbě, po které můžete opakovat předchozí schéma užívání přípravků z této rostliny.

Pamatujte na to, že berberin, obsažený v této bylince může zvýšit koncentraci bilirubinu v krvi, způsobit pokles hladiny sodíku v krvi nebo zapříčinit lehkou fotofobii .

Velmi vysoké dávky se pak projevují nevolností, úzkostí, depresí nebo dokonce křečemi. Aplikace na kůži může způsobit nepříjemné podráždění.

Měli byste vědět: Vodilka může snížit rychlost cyklosporinu, hlavní složky imunosupresivních léků, stejně jako léků na ASZ a lupénky, což může vést k jeho akumulaci v těle a následným zdravotním obtížím.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty