Vítod nahořklý

Česky:  
Vítod nahořklý
Latinsky:
Polygala amarella
Slovensky:
horčinka horkastá

Vítod nahořklý (Polygala amarella) je velmi rozšířeným druhem rostliny v Evropě. Rodové jméno „polygala“ pochází z řeckých slov „poly“ (mnoho) a „gala“ (mléko)“ a odráží to, že druhy této rostliny byly používány v bylinné lidové medicíně ke zvýšení produkce mléka jak u lidí, tak u hospodářských zvířat. Avšak dodnes není prokázáno, zda má bylinka tuto údajnou schopnost.

Druhové jméno „amarella“ pochází z latinského slova „amarus“ a znamená to hořká nebo drsná. To odkazuje na nepříjemnou chuť sušeného vítodu.

vítod nahořklý
Česky: Vítod nahořklý Latinsky: Polygala amarella Slovensky: horčinka horkastá, Autor: Algirdas – Latvian wikipedia, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Léčivé účinky

  • Má diuretické vlastnosti.
  • Stimuluje sekreci trávicích tekutin a chuť k jídlu.
  • Používá se k léčbě kašle, bronchitidy a dalších infekcí horních cest dýchacích.
  • Používá se při onemocnění ledvin a dně.
  • Léčí potíže s trávením, jako je průjem.

Použití a přípravky

V bylinné medicíně se používají nadzemní části rostliny a sbírají se, když rostlina kvete. Někdy se sbírají také kořeny. Když je rostlina vysušena, má hořkou chuť.

  • Používá se ve formě odvaru nebo prášku.
  • Někdy se používá v kombinaci s jinými bylinami.

Hlavní složky obsahují triterpenové saponiny, hořkou látku (polygamarin), třísloviny a esenciální oleje se salicyláty.

Vítod nahořklý má podobné léčebné vlastnosti jako příbuzné druhy, vítod obecný (Polygala vulgaris) a vítod senega (Polygala senega). Například vítod nahořklý se používá k léčbě astmatu, avšak v tomto ohledu je mnohem slabší než vítod senega.

O vítodu

Vítod nahořklý (Polygala amarella) má svůj původ v Evropě, kde je tento druh široce rozšířen (zejména ve střední Evropě). Jedná se o malou rostlinku, která dorůstá výšky asi 10 cm. Je to trvalka z čeledi Polygalaceae (Vítodovité). Rostlina kvete na začátku léta modrými, růžovými nebo bílými květinami. Květy jsou dlouhé až 1 cm. Ovoce je kapsle ve tvaru srdce. Rostlina preferuje vápenitou, vlhkou a skalnatou půdu.

Dávkování a podání

Neexistuje stanovená dávka vítodu nahořklého jako léčivé byliny, ale někteří odborníci doporučují jednu čajovou lžičku sušené, nasekané byliny namočené přes noc ve velké sklenici studené vody. Tento nápoj je určen ke spotřebě v několika dávkách během dne.

Možné nežádoucí účinky a interakce

Používejte vítod nahořklý s opatrností; je ve velkých dávkách toxický.

Doporučujeme kontaktovat vyškoleného odborníka na bylinky před použitím této rostliny jako bylinného léku.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty