Višeň obecná

Česky:  
Višeň obecná
Latinsky:

Prunus cerasus L.

Slovensky:

Višňa všeobecný

Višeň obecná: Známe ji zejména jako chutné ovoce, ovšem nabídnout může i léčivé účinky. Vznikla v důsledku přirozeného křížení dvou divokých forem višní: třešně ptačí (Prunus avium L.) a třešně křovité (Prunus fruticosa Pallas).

ovoce
Zdroj foto: pixabay

Účinky

Z višní se vyrábí zejména tinktura. Ta má mnoho zdravotních výhod. Mimo jiné například:

pomáhá s kardiovaskulárními chorobami

zlepšuje krevní oběh

snižuje krevní tlak

stabilizuje srdeční funkce

používá se při léčbě anémie

pomáhá proti revmatickým bolestem

bojuje proti rakovině

pomáhá snižovat horečku

posiluje kosti

zlepšuje činnost ledvin

má antiseptické vlastnosti

Použití a přípravky

Višňová tinktura je cennou oporou pro váš kardiovaskulární systém, a to zejména, jsou-li její účinky kombinovány s medem a šalvějí. Látky, které ve višních najdeme, totiž podporují činnost oběhového systému a pozitivně se podílí na činnosti srdce. Důležitý je zejména draslík, obsažený ve višních ve značném množství (222 mg na 100 g). Právě on pomáhá regulovat krevní tlak a urychluje vylučování nadbytečného sodíku z těla. Právě sodík je velmi často zodpovědný za arteriální hypertenzi. A ve višních najdeme hojně zastoupen také hořčík (11 mg v 100 g), který činí stěny krevních, brání jejich kornatění a zabraňuje otokům.

Dalším důležitým prvkem je železo (0,36 mg v 100 g). Podílí se na přenosu kyslíku do všech buněk v těle, takže vám může pomoci při léčbě anémie. Máte-li potíže s krevním oběhem, pak si dopřejte tinkturu s pohankovým medem a listy šalvěje . Pohankový med (podobně jako višně) obsahuje značné množství železa, jež se pozitivně podílejí nají činnosti oběhového systému. Šalvěj zase zlepšuje krevní oběh a přispívá tak k lepší funkci srdce.

Osobám, jež se potýkají s problémy trávicího systému, je pak doporučena tinktura z višní a koření, které efektivně stimuluje žaludek. Je to zejména skořice, kardamom a hřebíček. Právě ty stimulují sekreci žaludečních šťáv a díky tomu usnadňují trávení.

Prospěšné jsou však také višňové listy. Ty obsahují zejména taniny, dále organické kyseliny a kumarin. Odvar z mladých listů (a někdy i větviček) višní se přidává do koupele. Efektivně totiž uklidňuje revmatické bolesti. A lze je využít také v kuchyni – přidávají se do marmelád a tinktur z ostružin, černého rybízu nebo angreštu protože odstraňují jejich hořkost a celkově vylepšují chuť hotového produktu.

Višně také čistí naše tělo od toxinů a dalších škodlivých metabolických produktů. Ať už si z níže uvedených receptů vyberete kterýkoli, nezapomínejte, že malá sklenka domácí tinktury (35 – 45 ml) nebo možná lépe řečeno likéru z višní obsahuje cca 100 kcal. Díky vysokému množství cukru a obsahu alkoholu buďte při popíjení raději opatrní. Dopřejte si jen jednu sklenici 30 minut před hlavním jídlem.

Pokud si budete likér z višní dopřávat pravidelně a v rozumném množství, pak může působit preventivně i proto rozvoji některých typů rakoviny. A abychom nezapomněli, pomáhá rovněž snižovat horečku.

TIP: Jak používat tinkturu z višní ke snížení teploty a horečky? Stačí smíchat 2-3 lžíce tinktury ve sklenici horkého bylinného čaje. Nejlepší je ten heřmánkový, ale použijte klidně jakýkoliv, který vám od problémů pomáhá. Vypijte. Užívejte jednou denně do vymizení potíží.

Plody višní (ale i třešní) jsou také bohatým zdrojem bioflavonů – což jsou jedny z nejúčinnějších antioxidantů na světě. Bioflavon dokáže ničit volné radikály a potlačuje růst rakovinných buněk. Díky tomu efektivně zpomaluje proces stárnutí a celkově zvyšuje odolnost těla.

A zinek, obsažený v lákavě červené dužině višní, zvyšuje imunitu a posiluje kosti, vlasy a nehty. Přítomné fytoestrogeny (rostlinné hormony) pak dokáží zmírnit příznaky menopauzy a PMS. Jejich množství však není nijak oslňující, berme to tedy spíše jak vedlejší efekt.

Moderní fytoterapie také doporučuje použití višní během nejrůznější virových onemocněních nebo při zánětech v těle, a to kvůli jejich antiseptickým a protizánětlivým vlastnostem.

visen
Zdroj foto: pixabay

Višňová tinktura s medem a šalvějí

Natrhejte 2 kg zralých višní a v odšťavňovači z nich získejte šťávu. Vlijte jí do vhodné nádoby, přilijte 2,5 litru čisté vodky a vše pečlivě uzavřete. Zároveň vezměte sklenici s 1,5 litru vody, přidejte 1/4 l alkoholu, 1/4 l pohankového medu (lze použít také řepkový med) a nakonec přidejte 1,5 kg cukru a 5 g sušených listů šalvěje. Opět vše dobře uzavřete a důkladně protřepejte.

Obojí nechte stát měsíc tmavém místě. Jakmile se med beze zbytku rozpustí, slijte obě nádoby dohromady a jejich obsah důkladně promíchejte. Poté tinkturu přelijte do menších lahví. Pečlivě uzavřete odložte na tmavém a chladném místě. Tady by měla tinktura z višní, medu a šalvěje zůstat po dobu dalších 5 až 6 měsíců. Teprve tehdy plně dozraje a je připravena k použití.

Višňová tinktura pro lepší trávení

A jak vypadá recept se skořicí, kardamomem, hřebíčkem a vanilkou, o kterém jsme se zmiňovali výše? Opět vezměte šťávu ze 2 kg zralých višní a nalijte ji do malé sklenice. Přidejte10 gramů mleté skořice, 10 tobolek kardamomu, 10 hřebíčků a navíc ještě půl drceného vanilkového lusku. To vše zasypte 0,5 kg cukru. Dolijte alkoholem tak, aby byly všechny ingredience dobře ponořeny. Budete potřebovat asi 1 litr vodky nebo jiného vhodné média. Nakonec důkladně promíchejte. Odložte na suché a chladné místo po dobu nejméně šesti měsíců. Poté přeceďte a nalijte do menší lahví.

O višni obecné

Višeň obecná zvaná také někdy pouze višeň (Prunus cerasus) je ovocným stromem patřícím do čeledi růžovitých (Rosaceae). Vznikla přirozeným křížením třešně ptačí (Prunus avium L.) a třešně křovité (Prunus fruticosa). V přírodě stále vznikají nové a nové hybridy těchto druhů a to zejména ve střední a jihovýchodní Evropě a na Kavkaze. Právě proto pochází i višeň pravděpodobně odtud.

Může dorůst do výšky 3 až 6 metrů. Její listy jsou vejčité nebo eliptické. Plodem je pak červená kulatá peckovice s vysokým množstvím antokyanů. Za své anglické jméno cherry vděčí třešně starověkému tureckému městu Cerasus. Višně se jmenuj cherries. První zmínky o nich pocházejí z doby více než 300 let před naším letopočtem. Tehdy je popsal řecký botanik Theophrastus.

Plody višní se obvykle zpracovávají do podoby džemů nebo kompotů, lisuje se z nich šťáva nebo se zapékají do ovocných koláčů a bublanin. V Maďarsku pak můžeme ochutnat i polévku, připravenou z plodů višní. Je k sehnání pod názvem hideg meggyleves. A nápaditě zabarvené višňové dřevo se tak s oblibou zpracovává v nábytkářském průmyslu.

Kontraindikace

Višně, které zpracováváte, by neměly být nahnilé nebo plesnivé. Takové ovoce obsahuje karcinogenní plísně a mykotoxiny. Ty mohou způsobit velmi nepříjemnou nevolnost, ale dokonce i mohou způsobit akutní otravu, alergii nebo rozvoj nepříjemné mykózy.

Pecky třešní obsahují škodlivé kyanogenní látky, ty se proto rozhodně ke konzumaci nehodí. Polykání pecek však nevadí. Pokud je nerozkoušeme, škodlivé sloučeniny zůstanou v jádru a bez dalších potíží se pecka po nějakém čase z těla vyloučí.

Doplňky obsahující extrakt z višní jsou zcela bezpečné. Jen ty s obsahem alkoholu nejsou vhodné pro děti a samozřejmě ani pro těhotné a kojící ženy nebo osoby s chorobami jater a ledvin. Před jejich nákupem je však vždy vhodné poradit se s lékařem nebo lékárníkem.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty