Vilín virginský

Česky: 

Vilín virginský
Latinsky:

Hamamelis virginiana
Slovensky:

Hamamel virgínsky

Dnes máme k dispozici stovky různých kosmetických produktů – na akné, čisticí prostředky, tonery, peelingy a podobně – ale co lidé používali před tisíci lety, kdy neexistovaly komerční chemikálie? Pokud jde o přirozenou péči o pokožku, lidé si oblíbili vilín, léčivou rostlinu, na kterou spoléhali američtí Indiáni při boji s otoky, vředy a infekcemi.

Léčebné účinky

Vilín virginský (Hamamelis virginiana)
 • Používá se ke zlepšení vzhledu pokožky.
 • Bojuje proti vzniku rakoviny kůže.
 • Má antioxidační vlastnosti.
 • Zabraňuje předčasnému stárnutí.
 • Má adstringentní vlastnosti.
 • Urychluje uzdravení pokožky.
 • Zmírňuje příznaky průjmu a kolitidy.
 • Uklidňuje projevy nachlazení, kašle a chřipky.
 • Odstraňuje přebytečný maz z kůže.
 • Bojuje proti akné.
 • Zastaví rozvoj ušních infekcí.

Použití a přípravky

Pro pokožku nemůže být žádná prospěšnější rostlina, protože výzkum ukazuje mnoho výhod, které vilín poskytuje. Například díky své těkavým vlastnostem je vilín jedním z nejúčinnějších přírodních léčiv akné známých člověku – a dokonce se ukázalo, že chrání před rakovinou kůže!

Listy a kůra z rostliny se používají k přípravě houževnatého otužujícího prostředku, který je schopen přirozeně snižovat akné, puchýře, uklidňovat kousnutí hmyzem, podrážděnou pokožku, záněty a mnoho dalšího. Z listů, kůry a větví se získává extrakt, který obsahuje polyfenoly a třísloviny. Tento extrakt se přidá buď do alkoholu, nebo do vody, abychom získali konečný koncentrovaný produkt. Tento extrakt lze použít lokálně (na povrchu pokožky) nebo užívat interně jako lék, který pomáhá zastavit příznaky průjmu, nachlazení, kolitidy, zvracení, kašle, chřipky a další.

Vilín má antioxidační a adstringentní vlastnosti, které jsou ideální pro zabíjení bakterií, které žijí v pórech pokožky, zastavují buněčné poškození, které mohou vést k rakovině kůže, předčasnému stárnutí a urychlují uzdravení.

Vilín se prodává jako éterický olej, je součástí řady kosmetických a léčivých přípravků, jako jsou séra proti stárnutí, krémy na holení a po holení, odpuzovače hmyzu, ošetření nehtů, hemeroidy a šampony.

O vilínu

Vilín virginský (Hamamelis virginiana) je druh rostliny pocházející ze Severní Ameriky, je členem rostlin rodu Hamamelidaceae. Jedná se o stromy, které se vyskytují také v Asii. V České republice se pěstují jako okrasné stromy.

Je to poměrně bezpečná rostlina, většina lidí nemá žádné vedlejší účinky. Existuje riziko alergické reakce nebo podráždění u citlivé pokožky. Vnitřní užívání vilínu je bezpečné i pro těhotné ženy, přestože u některých lidí může vyvolat menší rozrušení žaludku.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty