Vanilka

Česky:  

Vanilka
Latinsky: 

Vanilla planifolia
Slovensky: 

Vanilka

Vanilka patří k nejoblíbenějším kořením vůbec. Má úžasnou vůni, pro kterou ji využíváme jako dochucovadlo v potravinách, jako vůni do svíček, výrobků osobní hygieny i čisticích prostředků. To, co většina lidí ale netuší, je to, že nejen vanilka pěkně voní, ale má také léčebné schopnosti jako bylinný doplněk. Podle vědeckých studií provedených během posledních dvou desetiletí má potenciál zabíjet rakovinu, pomáhá léčit depresi a působí jako afrodiziakum.

Česky: Vanilka Latinsky: Vanilla planifolia Slovensky: vanilka

Léčivé účinky

  • Má antikarcinogenní vlastnosti (omezuje pohyb rakovinných buněk z původního místa do jiných částí těla).
  • Povzbuzuje náladu.
  • Působí jako afrodiziakum.
  • Pomáhá léčit impotenci, ztrátu libida, sexuální frigiditu a erektilní disfunkci.
  • Povzbuzuje srdeční činnost.
  • Působí proti horečce.

Použití a přípravky

Hlavní složkou vanilky je vanilin. Jsou přítomny další složky, včetně cukrů, pryskyřic a olejů. Obsahuje také přibližně 150 různých aroma, z nichž mnohé jsou přítomné jen jako stopové prvky. Jako přítomné chemikálie patří vanillylethylether, kyselina octová, p-hydroxybenzaldehyd a kyselina kapronová.

Využívá se jako ochucovadlo nejrůznějších pokrmů, sladkých jídel a nápojů. Díky svému aroma je častou přísadou nejrůznějších kosmetických přípravků, čajů a čisticích prostředků. Využívá se také k přípravě parfémů.

O vanilce

Vanilka (Vanilla planifolia) pochází z mexického druhu orchideje. Tato rostlina upřednostňuje horké a vlhké klima ve střední Americe a Mexiku. Byla nejprve pěstována indiány Toltéky ve východním Mexiku. Aztéci dobyli Toltéky ve 14. století a přijali rostlinu pro své vlastní účely. V roce 1520 španělský objevitel Hernan Cortes dobyl aztécké kmeny a přinesl vanilku spolu s jiným zbožím do Španělska. Slovo „vanilka“ pochází ze španělského slova „vainilla„, což je ve španělštině označení pro malou čerň nebo černý lusk.

Při sklizni vanilky musí rostlina dosahovat určité výšky, odstínu a v půdě musí být přítomen organický materiál. Vanilkové lusky rostou na stoncích orchidejí, jejich vývin trvá minimálně šest měsíců. Ve většině případů je dnes vanilka pěstována na vanilkových plantážích.

Roste jako popínavá rostlina, takže na plantážích potřebuje jinou rostlinu, kolem které se může ovíjet (proto se často pěstuje společně s cukrovou třtinou), nebo podpěrné tyče. Dorůstá délky až několik desítek metrů, na plantážích se ale udržuje její výška do dvou metrů (kvůli dostupnosti). Sklízí se po zežloutnutí, protože pokud dozraje, lusk pukne a všechno dobré vyteče ven.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů