Urginea přímořská

Česky:

Urginea přímořská
Latinsky:

Drimia maritima
Slovensky:

Morská cibuľa

Urginea přímořská (Drimia maritima) je vytrvalá bylinka patřící do rodiny hyacintů (cibulovitá rostlina). Roste podél písečného pobřeží Středozemního moře. Má velký kořen o velikosti cca 15 cm, který vypadá jako cibule. Tato cibulka může vážit i dva kilogramy.

Česky: Urginea přímořská Latinsky: Drimia maritima Slovensky: Morská cibuľa

Léčivé účinky

  • V malých dávkách působí jako expektorant (léčba kašle).
  • Zpomaluje a posiluje srdeční kontrakce.
  • Zvyšuje tok moči (působí jako diuretikum).
  • Zvyšuje arteriální napětí.
  • Odstraňuje chronickou bolest namáhaných svalů.
  • Má potenciál regulovat ženský menstruační cyklus.
  • Používá se na vlasy k odstranění lupů.
  • Slouží jako obklad na řezné rány, popáleniny, otevřené vředy ad.

Použití a přípravky

Účinnou látkou této rostliny je pravděpodobně hořký glukosid Scilitoxin nebo Scillain, který se nachází v kořenu (cibulce) urginey. Silitoxin je škodlivý až smrtelný pro všechny tvory. To je důvodem, proč je červená skořápka komerčně připravována k použití jako jed na hlodavce.

Při doporučeném dávkování má však urginea určité zdravotní výhody. Sloučeniny vhodné pro lékařské použití se nacházejí ve vnitřních vrstvách cibulky. Vnitřní vrstvy cibulky se nakrájí na jemné plátky, dehydratují se a rozemelou na prášek, který se pak užívá v nejrůznějších formách:

  • prášku,
  • tekutého extraktu,
  • tinktury,
  • sirupu,

Nutné je brát ohledy na dávkování, protože ve větším množství působí urginea jako dráždivý jed, který vyvolává zvracení, gastroenteritidu, strnulost, krvavou moč, křeče a někdy dokonce smrt (paralýzou srdce v systole). V Anglii se v minulosti urginea používala pro domácí léčbu kašle u dětí a způsobila mnohé otravy, které končily častokrát i smrtí.

Urginea se nachází v lécích používaných k léčbě různých plicních onemocnění. Tonika jsou připravena pro osoby trpící astmatem, chronickou bronchitidou a pacienty s černým kašlem. Přidání urginey do těla stimuluje tvorbu hlenu, ztenčení hustého hlenu, který se nachází v dýchacích cestách pacienta a umožňuje jeho snadnější vylučování.

Léky obsahující urgineu jsou v některých zemích stále používány tradičními lékaři k léčbě nepravidelného srdečního rytmu, mírného srdečního selhání a dalších problémů souvisejících se srdcem. Cibulka obsahuje glukosamidy, které pomáhají stimulovat srdce. Výjimečný účinek této rostliny spočívá v tom, že zpomaluje údery srdce za minutu, ale zvyšuje sílu každého jednotlivého rytmu.

O urginee

Urginea přímořská (Drimia maritima) je trvalá cibulovina z rodu Liliaceae, rostoucí podél pobřeží Středozemního moře. Pro léčebné účely se využívá právě kořen této rostliny, který dosahuje (na rozdíl od hyacintu) váhy až 2 kg. Barva této cibulky je bílá až načervenalá. Obvykle se sklízí po uschování základních listů, což je doba, kdy léčebné vlastnosti cibulky jsou na nejvyšší úrovni.

Urginea přímořská je známá taktéž pod názvem mořská cibule. Svým vzhledem připomíná hyacint, s nímž je rodově spřízněna. Listy jsou přímé, kopinaté, podlouhlé a dosahují délky až půl metru. Celá rostlina pak roste do výšky jednoho metru. Rostlina produkuje zelenavě bílé květy, které rostou podobně jako u hyacintu v bohatém hroznu.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty