Trávnička přímořská, latinsky Armeria maritima, slovensky trávnička prímorská. Rostlina patřící do čeledi olověncovité, Plumbaginaceae.
Léčebné účinky
- V malém množství má antiseptické a antibiotické účinky.
- Pomáhá při migréně.
- V malém množství se používá k léčbě nervových poruch.
Použití a přípravky
V malém množství se trávnička přímořská používá k léčbě nervových poruch. Je však nutné nepřekročit doporučené dávkování, může totiž dojít ke vzniku alergické reakce, konkrétně dermatitidy.
Používá se jako jedna z bylinek pro akutní pomoc při migréně.
V malém množství bývá také používána jako přírodní antibiotikum.
O trávničce přímořské
Trávnička přímořská je stálezelená trvalka. Tvoří kopečkovité trsy úzkých, asi 15 cm dlouhých trávovitých listů. Má dřevnatějící kořenovou hlavu. Kvete od května do srpna bílými nebo růžovými kulovitými úbory na krátkých stoncích a její květy silně voní po medu. V přírodě se běžně vyskytuje na skalách a útesech v písčité půdě v blízkosti moře, často v zasolených půdách a v dosahu mořského příboje.
Bylinka je domácí v rozsáhlých oblastech na severní polokouli, od severní a západní Evropy, přes sever Asie či sever Ameriky. Vyskytuje se také na jihu Jižní Ameriky. V naší zemi se jedná o oblíbenou skalničku, která dobře roste i na suchém místě, například na zídce nebo mezi kameny. Bylinka dobře prospívá na slunci nebo v mírném polostínu. Může být také použita jako náhrada trávníku.
Domácí recepty
Utvořte si směs z následujících bylinek: 2 díly kopretiny řimbaby, 2 díly zázvoru pravého, 2 díly meduňky, 1 díl trávničky přímořské. Jednu lžíci směsi přelijte 3 dcl vroucí vody a nechte zhruba 15 minut louhovat. Následně nálev zceďte. Můžete přidat med a citron. Vhodné je v den migrény vypít alespoň dva takto připravené čaje.