Toten lékařský

Česky:  

Toten lékařský
Latinsky:

Sanguisorba officinalis
Slovensky:

Krvavec lekársky

Toten Lékařský též známý pod názvem Krkavec toten.

Léčivé účinky

Česky: Toten lékařský Latinsky: Sanguisorba officinalis Slovensky: Krvavec lekársky, Autor: Florian GrossirVlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz
  • působí antibioticky
  • zastavuje krvácení
  • pomáhá při zanícených sliznic
  • zmírňuje silné menstruační krvácení
  • urychluje hojení mokvavých kožních ran
  • používá se při hojení hemoroidů v podobě sedacích koupelí

Použití

Toten lékařský se v Evropě používá hojně v lidovém léčitelství pro své protizánětlivé účinky, kdežto v Americe jej používají jako syrovou rostlinu k ochucení nejrůznějších druhů jídel a salátů.

Používá se ve formě odvarů i ve formě čerstvé šťávy. Rostlina nemá žádné vedlejší účinky.

O totenu lékařském

Toten Lékařský se hojně vyskytuje na pastvinách, loukách a to od nížin až do hor. Lehce se zamění s méně léčivými bylinami, jako je například krvavec menší.

Bylina je metr vysoká rostlina s tlustým větveným oddenkem a přímými lodyhami. Dolní listy tvoří přízemní růžici. Kvete vínovými květy a plodem jsou nažky, uzavřené v češuli.

Bylinka obsahuje galakatechinové a katechinové třísloviny, flavonoidy, organické kyseliny, tanin, kaučuk a další tělu prospěšné látky, které ve své kombinaci zastavují krvácení. Dovede také tlumit nadměrné menstruační krvácení. Formou kloktadel pak urychluje hojení ran v dutině ústní.

Domácí recepty

Odvar: pro léčbu nejrůznějších zdravotních neduh použijeme odvar, který připravíme z jedné lžičky sekaného oddenku a 250 mililitry vody. Krátce povaříme, asi pět minut a necháme deset minut louhovat. Odvar užíváme 3 x denně.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů