Topolovka růžová

Česky:  

Topolovka růžová
Latinsky:

Alcea rosea
Slovensky:

Topoľovka ružová

Léčivé účinky

Česky: Topolovka růžová Latinsky: Alcea rosea Slovensky: Topoľovka ružová
 • Používá se při léčbě horních cest dýchacích
 • napomáhá problémům s odkašláním
 • rozpouští a uvolňuje hleny
 • pomáhá při zánětech žaludku nebo střev
 • používá se při léčbě zažívacích potíží
 • Napomáhá léčbě žaludečních vředů
 • působí mírně projímavě
 • má protizánětlivé účinky
 • léčí astma
 • napomáhá při kožních problémech
 • léčí akné

Použití

Topolovka růžová je krásná rostlina, kterou si lidé hojně pěstují na zahradách pro svůj zajímavý vzhled. Už ale po staletí je považována za významnou léčivku při zánětlivých onemocněních dýchacích cest a zažívání.

V současné době se používá v lidovém léčitelství pro nejrůznější odvary, čaje, sirupy a kloktadla. Topolovka růžová se také hojně používá k umývání pokožky pro zmírnění ekzémů a akné.

O topolovce růžové

Původně tato rostlina pochází zřejmě z Asie, Balkánu a Kréty. Jedná se o víceletou rostlinu, která vydrží v našich klimatických podmínkách kolem pěti let. Hojně se pěstuje na zahradách, v parcích i zámeckých zahradách, ale málokdo zná její léčivé účinky.

Lidoví léčitelé a šamani používají květy rostliny, které se sbírají před rozvitím i s kalichem. Kvete od června do září. Poznáme ji podle jemných, růžových kvítků, které mohou být také bílé, červené, fialové až černofialové.

Topolovka se hojně používá kromě léčby horních cest dýchacích a zažívacích potíží také pro stahující účinky, které napomáhají pleti při výskytu akné. Dokáže také vyvolat pozastavenou menstruaci nebo zvýšit její intenzitu.

Kontraindikace:

Neexistuje dostatek vhodných studií, takže topolovku nelze doporučit během během těhotenství a kojení. Neužívejte při přecitlivělost na rostlinu. Nejmenší děti naopak topolovku používat mohou, ovšem vždy po poradě s lékařem.

Domácí recepty

Čaj: Pro léčbu žaludečních a zažívacích potíží se používá čaj, který se vyrobí z jedné polévkové lžičky sušené bylinky a zalije se 250 mililitry horké vody. Louhuje se 10 minut a popíjí se 3 x denně.

Sirup: Zvláště pro malé děti je sirup účinný proti dráždivému kašli. Nasekané květy se proloží cukrem v centimetrových vrstvách. Po třech týdnech stání v teple se uvolní tekutina, sirup.

Kloktadlo: Při bolestech v krku nebo při výskytu aftů se připraví kloktadlo tak, že se jedna čajová lžíce sušené bylinky zalije 300 mililitry horké vody a nechá se půl hodiny louhovat. Přeceděný roztok se kloktá dle potřeby.

Pleťová voda: 9 dílů nálevu z topolovky se smíchá s 1 dílem jablečného octa. Ocet působí jako desinfekce a topolovka zase pleť stahuje a hojí. V lednici vydrží několik dní.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů