Tolice vojtěška

Česky:  

Tolice vojtěška

Latinsky: 

Medicago sativa

Slovensky:

Lucerna siata

Tolice vojtěška (Medicago sativa) má přirozený obsah esenciálních vitamínů a minerálů, včetně A, D, E, K, a také celé rodiny vitamínů B, kyseliny listové, vápníku, železa hořčíku a dalších.

Česky: Tolice vojtěška Latinsky: Medicago sativa Slovensky: Lucerna siata

Léčivé účinky

  • Je zdrojem velké spousty vitamínů a minerálů.
  • Má diuretické účinky (působí jako projímadlo, proti zácpě).
  • Snižuje cholesterol.
  • Působí proti bolestivým kloubům a nevyváženým podmínkám pokožky.
  • Zvyšuje funkčnost imunitního systému.
  • Při pravidelné konzumaci působí jako alternativa léků proti bolesti hlavy a migrénám.

Použití a přípravky

Vojtěška je nedoceňovaná, v našem prostředí se častokrát používá pouze jako krmivo pro domácí zvířata.

Tolice vojtěška je bohatá na spoustu vitamínů a minerálů. Mezi nezbytné vitamíny, které musí lidské tělo přijímat a jsou obsaženy v této rostlině, patří vitamíny A, E, D a K, ale také všechny vitaminy typu B. Každý vitamín má sám o sobě hojnost zdravotních přínosů, které jsou rozhodující pro celkové zdraví. Je překvapivé, že tolik druhů vitamínů je obsaženou pouze v jedné rostlině.

Mezi minerály, které vojtěška obsahuje, patří vápník, kyselina listová, železo, hořčík, draslík a mnoho dalších. Aby toho nebylo málo, tolice vojtěška také obsahuje vysoké množství bílkovin, obzvláště, je-li sušená.

  • Začlenit vojtěšku do stravy není vůbec komplikované. Může být přijímána v mnoha různých formách. Populárním způsobem je pít ji ve formě čaje – klidně každý den. Protože je její chuť navzdory mnohým příznivým účinkům nevýrazná, doporučujeme ji užívat s jinou, výraznější bylinkou – v čaji to může být například máta.
  • Tato bylinka může být užívána taktéž ve formě tobolek.
  • Vojtěšku lze také smíchat s různými potravinami. Saláty, polévky, pečivo – všude můžete přidat vojtěšku, aniž byste ovlivnili výslednou chuť pokrmu.
  • Vůně z vojtěšky je velmi mírná a díky tomu může být použita mnoha různými způsoby.

Kontraindikace:

Není vhodná při těhotenství, kojení a při možné přecitlivělosti na rostlinu.

O vojtěšce

Tolice vojtěška pochází původem z Asie a je považována za jednu z prvních známých bylin lidstva. Často se používá ke krmení zvířat, protože má nejvyšší výživovou hodnotu ze všech druhů sušených trav a sena. V dnešní době už je ale rozšířená po celém světě, včetně USA, Evropy i Kanady.

Vzhledem k neobvyklému a rozsáhlému kořenovému systému, který dosahuje hluboko do půdy, může tolice vojtěška absorbovat více vitaminů a minerálů než průměrná rostlina.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů