Těhozev březový

Česky:  
Těhozev březový
Latinsky:
Agathosma betulina
Slovensky:
buko brezový

Těhozev březový, Buchu (Agathosma berlina, Barosma berlina) nám zřejmě podle názvu nic neřekne. Jedná se o africký keř se zubatými listy a bílými nebo světle růžovými květy. Je používán jako okrasná rostlina, má ale také léčivé účinky, díky kterým je taktéž oblíbený.

Česky: Těhozev březový Latinsky: Agathosma betulina Slovensky: buko brezový

Léčivé účinky

  • Používá se pro léčbu močových problémů.
  • Léčí problémy s ledvinami a ledvinovými kameny.
  • Používá se také k odstranění svalových a artritických bolestí.
  • Zmírňuje projevy cholery.
  • Zmírňuje premenstruační syndrom (je běžnou složkou takto zaměřených léčiv).
  • Působí jako mírné diuretikum.
  • Potenciálně může být použit ke snížení vysokého krevního tlaku (to je ale nutné vědecky prozkoumat).

Použití a přípravky

Pro léčivé účinky se používají listy, konkrétně oleje, které tyto listy produkují.

Buchu má velmi dlouhou a dobře definovanou historii. Byl používán pro mnoho onemocnění, ale existuje jen málo nebo žádná ověření těchto použití. Má velmi mírné účinky, proto tuto rostlinu mohou používat také děti a senioři.

Khoikhoi nebo také Khoi, původní obyvatelé jihozápadní Afriky, vyvinuli alkoholický nápoj známý jako buchu brandy, který se stále vyrábí a distribuuje. Tato brandy byla lékaři používána po celé generace, nyní je ale její užívání přerušeno. Avšak v domácnostech je stále používána jako lék.

V některých státech není samotná rostlina buchu uznána za léčivou bylinu, avšak oleje získané z ní se používají v obchodních lécích. Poprvé byla tato rostlina představena v New Yorku před 135 lety. V USA se již neprodává, ale je široce dostupná v Evropě.

O buchu

Těhozev březový (Agathosma berlina, Barosma berlina) se obvykle nachází v nízké nadmořské výšce v západní části jižní Afriky. Není známo, jestli má rostlina svůj původ také v jiných částech světa. Nyní je zavedena v soukromých zahradách a školkách.

Buchu je keř, který dorůstá výšky až dva metry a má červenohnědou nebo fialovohnědou kůru. Listy jsou zubaté, mají žlutozelenou až hnědou barvu a jsou pokryty olejovými žlázami, které jim dodávají olejovitý a mokrý vzhled. Květy jsou bílé nebo světle růžové, jsou poměrně malé a mají hvězdicovitý tvar.

Dávkování

Čaj lze připravit infúzí listů buchu v horké kapalině. Stejně tak mohou být drcené listy přidány do polévek a vývarů a před podáváním vyjmuty.

Potenciální vedlejší účinky

Existuje jen málo případných nežádoucích účinků souvisejících s použitím buchu. Požití velkých množství by mohlo mít za následek průjem, ale není to podloženo.

Tato bylina se během těhotenství nedoporučuje, protože se zdá, že existuje malá možnost, že by mohla provést potrat. Navíc může způsobit podráždění žaludku a ledvin.

Rostlina je diuretikum, a proto může vyčerpat zásobu draslíku v těle. Pokud používáte buchu pro léčebné účely, doporučujeme stravu doplnit potravinami s vysokým obsahem draslíku, jako jsou banány.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty