Tamarind indický

Česky:
Tamarind indický
Latinsky:
Tamarindus indica
Slovensky:
Tamarínd indický

Tamarind indický (Tamarindus indica): V ČR ho používáme zejména jako koření, v čerstvém stavu ho však lze užít i jako chutnou potravinu s řadou léčivých účinků. Patří to čeledi bobovitých (Fabaceae) a jde o jediného zástupce rodu tamarind (Tamarindus). Používá se pro něj i označení sladký tamarind.

tamarind koreni
Zdroj foto: pixabay

Léčivé účinky

  • Příznivě působí při problémech se žlučníkem.
  • Pomáhá při zácpě.
  • Používá se k povzbuzení funkce jater (zejména při žloutence).
  • Ochlazuje organismus.
  • Příznivě působí při potížích s trávením.
  • Zásobuje organismus vitamínem C.
  • Posiluje imunitu.
  • Zmírňuje horečky.
  • Zvyšuje kvalitu spermatu.
  • Pomáhá zastavit zvracení.
  • Stará se o zdraví kloubů a to zejména při zánětlivých stavech (artrida a jí podobné nemoci).
  • Kosmetické použití: uvolňuje ucpané póry a čistí pleť.

Použití a přípravky

Tamarindem je v tomto případě míněna dřeň z plodů. Zpravidla je  k dostání sušená, ovšem k mání bývají i částečně vysušené tamarindové lusky, jejichž dřeň si uvnitř stále ještě uchovává vláčnost.

Samotný působí proti zácpám a dalším problémům trávicího systému. Stačí ho přidat do jídla. Ze sušené a podrcené dřeně však lze připravit i léčivý nápoj. Stačí vzít 5 polévkových lžic (50-60 gramů) a smíchat je s litrem a půl vody. Nápoj vychladíme a podle chuti dosladíme (nepoužíváme rafinovaný cukr). Popíjíme během dne jako všestranného pomocníka při problémech s trávením. Při tišení horečky pak tamarindový nápoj rozdělíme do dvou dávek a užijeme polovinu bezprostředně při obtížích a dalších část za 4-5 hodin. Do nápoje je rovněž možné namočit vhodnou textilii a používat ho jako obklad na čelo.

Nápoj pomáhá také regulovat tělesnou teplotu v horkém letním období, zahání žízeň, povzbuzuje činnost jater a celkově dodává organismu mnoho cenných látek. Tamarind lze v uvedeném množství užívat bez obav dlouhodobě.

Neměli bychom zapomínat ani na to, že dřeň tamarindových lusků obsahuje vysoké procento vitamínu C. Hodí se tedy i v situacích, kdy potřebujete posílit obranyschopnost organismu (např. chřipková sezóna, zotavení po delší nemoci apod.).

TIP: Dříve se tamarind používal i jako lék proti kurdějím. Tamarindový koncentrát (dostupný v obchodech se zdravou výživou), vychlazený a podávaný po lžičkách, pomáhá zastavovat zvracení a ulevuje od nevolnosti

Ze sušené dužiny lze rovněž vyrobit kosmetickou masku. Stačí dvě lžíce smíchat se špetkou kurkumy za pomoci horké vody (cca 10 lžic) vytvořit jemnou pastu. Ta se nanese na obličej a nechá 15-20 minut působit. Tamarindová maska s kurkumou pročišťuje póry a celkově osvěžuje zejména problematickou pleť. Po aplikaci masky doporučujeme ještě obličej ošetřit výživným olejem nebo hydratačním krémem.

Náš tip: pomoci může také při léčení nehezkých jizev po akné nebo neštovicích. Částečně chrání pokožku před sluncem, určitě však nemůže nahradit použití kvalitních opalovacích přípravků.

Málokdo to ví, ale léčivé jsou i listy a kůra tamarindu. Domorodci je používají zejména jako obklady na drobná zranění nebo špatně se hojící rány. V listech najdeme zejména cenné flavonové glykosidy – orientin, iso-orientin, iso-vitexin a vitexin. Listy i plody pak svorně obsahují  kyselinu tartarovou a jablečnou.

A co se výživové hodnoty týče – už jsme zmiňovali vysoký obsah vitamínu C. Nejde však o jediné zdraví prospěšné látky. Tamarind obsahuje také množství vitamínu B a E a z minerálů vápník, fosfor, draslík, železo a mangan. Nechybí ani přírodní vláknina a celá řada příznivě působících sloučenin (zejména aminokyseliny serin, beta-alanin, leucin, prolin, fenylalanin a kyselina pipekolová), díky nimž je tamarind rovněž skvělým antioxidantem.

A nesmíme zapomenout ani na tamarindový olej, získávaný ze semen tamarindu. Používá se zejména v průmyslovém zpracování, ale díky obsahu protizánětlivých látek příznivě působí také na klouby, postižené nejrůznějšími záněty (artritida apod.).

O tamarindu

Původní domovinou tamarindu je pravděpodobně Afrika, dnes ho však najdeme na mnoha dalších místech. Hojně roste například v Indii. Má rád suchá místa, přívalové lijáky a podmáčené půdy mu nevyhovují.

Ceněn je zejména kvůli dužině v plodech (přesněji řečeno jde o dužnatý míšek). V čerstvém stavu je velmi osvěžující, sladkokyselá, připomínají svou texturou i chutí ze všeho nejvíce sušené švestky. Je pouze o něco vláknitější.

V Indii se z tamarindu připravují nejrůznější omáčky, chutney, zavařeniny apod. Ovšem zcela pravidelně tamarind konzumuje i vy, aniž byste o tom věděli. Je totiž součástí známé worcesterové omáčky.

Ze semen se získává olej, ceněný v potravinářství, léčitelství i kulinářství. Není bez zajímavosti, že jedlá jsou  i semena. Stačí je předtím zbavit tvrdého osemení a podrobit delší tepelné úpravě. Z vnitřního živného pletiva semen se pak připravuje zvláštní druh gumy, určený zejména pro použití v textilním průmyslu.

A využití najde i tamarindové dřevo. Díky své tvrdosti je velmi ceněno zejména při výrobě nábytku a samozřejmě i při stavbách domů. Tamarindové stromy se mohou dožít i 200 let věku.

Kontraindikace

Ve větším množství může způsobit průjmy a střevní křeče. Nepřekračujete proto výše uvedenou doporučenou dávku 50-60 gramů tamarindové sušiny denně. Mohou ho užívat i ženy v době těhotenství a kojení. Při střídmé konzumaci tamarindu nebyly prokázány žádné vedlejší účinky. Může dokonce pomoci při potlačování obávané těhotenské zácpy nebo ranních nevolností

Zapovězen je pouze lidem, užívajícím antidepresiva a také těm, kteří aktuálně užívají léky na ředění krve příp. aspirin. V kombinaci s nimi by mohl způsobit sklony ke zvýšené krvácivosti.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty