Svlačec rolní

Svlačec rolní, latinsky convolvulus arvensis je vytrvalá bylina. Její 70-120 cm dlouhá lodyha je poléhavá nebo levotočivě ovíjivá, rozvětvená se střídavými, řapíkatými, střelovitými, krátce špičatými, celokrajnými listy, většinou s jedním až dvěma pětičetnými bílými či narůžovělými květy na dlouhých stopkách. Svlačec rolní obsahuje vícero pryskyřic a alkaloidů.

svlacec rolni

Výskyt

Svlačec rolní pochází ze Středozemí a Přední Asie. V Evropě je velmi rozšířený od nížin až po podhůří. Roste různě na loukách, polích, podél cest, zahradách, vinicích a je běžným plevelem na polích. Nejvíce se vyskytuje v teplejších nížinách. U nás se vyskytuje po celé zemi vyjma hornaté území.

Na světě najdeme přes 250 druhů svlačce, v ČR však divoce roste pouze jeden jediný, a to právě svlačec rolní.

Léčivé účinky

  • má silně projímavé účinky díky podpoře vylučování žlučí
  • působí povzbudivě na hladké svalstvo
  • zrychluje peristaltiku střeva
  • stimuluje celkovou látkovou výměnu
  • působí močopudně
  • používá se proti horečkám
  • upravuje trávení

Pěstování

Pro pěstování této rostliny je vhodná zahradní, hlinitá či sprašová zemina. Většina lidí jej sází jako okrasnou rostlinu. K sázení se používají její semena, a to na jaře – v březnu a v dubnu. Tato rostlina nesmí vyschnout, měla by mít neustále vlhkou zeminu.

Lékařství

Svlačec rolní se používá do čaje, jež je vhodný pro Bechtěrevovu chorobu. V homeopatii se připravuje výtažek z čerstvě vykvetlé natě a používá se jako alopatické přípravky. Dále je vhodnou bylinou, která je použita v čajích doporučujících na jarní kúry. K jeho využití se používá nať, která se suší co nejrychleji ve stínu nebo při umělé teplotě do 40º a zároveň i kořen, jež se suší běžným způsobem.

Zajímavost

Ačkoliv je svlačec rolní bylinou s léčivými účinky, řadí se i mezi plevel. Tomu se daří téměř ve všech zeminách. Je to popínavá rostlina, velmi rychle se rozšiřuje a lidé se jí snaží zbavovat – a to z toho důvodu, že škodí v růstu jiným rostlinám, zejména obilninám.

Čaj ze svlačce

Použijeme jednu lžičku sušené natě, přelité 250 ml vroucí vody. Po deseti minutách přecedíme a popíjíme v průběhu celé dne, ne však déle než tři dny. Používá se pro své projímavé účinky.

Kontraindikace

Svlačec je poměrně toxický, nedoporučuje se těhotným ani kojícím ženám a zapovězen je také dětem. Neužívejte, máte-li problémy s játry nebo ledvinami.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů