Smil italský

Smil italský (lat. Helichrysum italicum) je bylinka, která poskytuje mnohé zdravotní výhody. Jak už název napovídá, smil se nachází na území Itálie, ale je poměrně snadné vypěstovat si ho i u nás.

Česky: 

Smil italský
Latinsky: 

Helichrysum italicum
Slovensky:

Slamiha talianska

 

Léčivé účinky

Smil Italský Autor: prirodavnas.cz
  • Antikoagulační, antialergenní, antimikrobiální účinky.
  • Působí jako dobrý expektorant, fungicid či antiseptikum.
  • Léčí křeče svalů, dýchacích cest nebo i střev.
  • Snižuje vysoký krevní tlak zlepšením průtoku krve.
  • Rozpouští krevní sraženiny.
  • Zabraňuje vzniku alergií.
  • Snižuje horečku a léčí kašel.
  • Zmírňuje záněty.
  • Chrání nervový systém.

Použití a přípravky

Smil italský se používá mimo jiné také ve formě esenciálních olejů pro své léčivé účinky. Na rozdíl od jiných éterických olejů, které mají krátkou trvanlivost, mohou být esenciální oleje vyrobené ze smilu skladovány po velmi dlouhou dobu.

Tato bylina se přidává také do jídla, kterému dodává lepší chuť. Pro své charakteristické aroma se mu říká také maggi nebo kari bylinka. Použít ho tedy můžete do jídel, kam by se podle vás hodilo kari koření, které je smilu chuťově podobné. Koření se s ním rýže, drůbeží maso, ryby, polévky, omáčky, tepelně upravená zelenina.

Používá se také jako dekorace – a to jak v čerstvé, tak také v sušené podobě do různých vazeb suchých květin.

Sušený smil se používá zavěšený ve skříni nejen pro svou vůni, ale také k odpuzování molů. Čaj připravený ze sušené byliny se používá k pročištění průdušek. K jeho přípravě se používají květy i listy se stonky.

Čerstvá rostlina se používá k ochraně stromků před vysokou zvěří – nasaďte si je tedy kolem stromků jako přírodní bariéru.

Kontraindikace:

Smil italský je všeobecně považován za velmi bezpečnou bylinku. Neměly by ho však konzumovat těhotné nebo kojící ženy. Jedinou kontraindikací je cholecystolitiáza (žlučové kameny) a další onemocnění žlučníku.

O smilu italském

Smil italský je evropská bylina pocházející původem z Francie, Itálie a několik sousedních zemí. Jedná se o velmi ceněnou a málo dostupnou bylinku. Patří mezi letničky, není tedy příliš odolná vůči mrazu. Proto je vhodné ji v našich podmínkách pěstovat ho uvnitř bytu či domu.

Smil italský roste v keřích a má sklony k mírně převislému růstu. Kvete v létě, ale také na podzim (v závislosti na počasí). Je typická svými žlutými květy, zatímco listy a stonky jsou stříbřitě zelené. Rostlina má ráda slunné místo, dobře roste i ve svazích, proto je vhodné ji použít jako skalničku.

Svědčí mu běžná nebo hlinitopísčitá půda, spíše suchá – proto, rozhodnete-li se rostlinu pěstovat – ji zalévejte sice pravidelně, ale málo.

Recepty ze smilu

Ze smilu můžeme připravit marinádu na pečené a grilované maso – stačí čerstvý nebo sušený smil smíchat s nasekaným rozmarýnem, šalvějí a tymiánem a vše zamíchat do olivového oleje. Tuto směs nechte přes noc naležet a použijte.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů