Sluncovka kalifornská

Sluncovka kalifornská (Eschscholzia californica) má, jak už její druhové jméno napovídá, svůj původ ve slunné Kalifornii. To ale není jediné místo, kde ji můžeme najít. Abychom vám tuto rostlinku přiblížili, mohli bychom ji přirovnat ke klasickému vlčímu máku (i když společného tyto dvě rostliny jinak moc nemají). Tyto dvě rostliny se liší barvou květů – květy sluncovky kalifornské jsou žluté.

Česky:
Sluncovka kalifornská
Latinsky:
Eschscholzia californica
Slovensky:  
Slncovka kalifornská

 

Léčivé účinky

Česky: Sluncovka kalifornská Latinsky: Eschscholzia californica Slovensky: Slncovka kalifornská
 • Má sedativní, analgetické a antispasmodické vlastnosti.
 • Léčí nespavost.
 • Snižuje deprese, úzkosti a nervové napětí.
 • Zlepšuje intelektuální kapacitu, paměť a soustředění u starších osob.
 • Působí jako bylinná léčba bolesti zubů.
 • Má antimikrobiální vlastnosti.
 • Používá se jako lék v případech vysoké horečky, rychlého pulsu a přetrvávajícího spastického kašle.

Použití a přípravky

Z rostliny se pro léčivé účinky používají kořeny, listy a semena. Rostlina má hořkou chuť a jemné euforické vlastnosti.

 • Vysouší se a používá se pro léčebné účely ve formě tinktury nebo prášku.
 • Na bolest zubů se používá kořen rostliny, který se nařeže a aplikuje přímo na postiženou oblast.
 • Tinktura se aplikuje na řezy a škrábance.
 • Bylinné analgetické a antispastické vlastnosti jsou užitečné při úlevě od bolesti akutního nervu a svalů.
 • Listy rostliny se používají zvenčí v práškové formě k antimikrobiálním vlastnostem jako léčba pro odstranění vší.
 • Ze sušeného kořene se připravuje čaj.

Hlavními účinnými látkami jsou alkaloidy, jako je chelirubin, sanguinarin a macarpin. Jiné alkaloidy jsou přítomny v menších koncentracích. Bylina také obsahuje flavon-glykosidy.

O sluncovce

Sluncovka kalifornská (Eschscholzia californica) nebo také „kalifornský mák“ má svůj původ v Kalifornii, ale nachází se po celém západním pobřeží Spojených států, na severu státu Washingtonu a na jihu Mexika. Kromě toho se také objevila v jižní Francii, Austrálii a Chile. Je to státní květina Kalifornie.

Květina je obvykle zlatavě oranžová, odtud také jeden z jejích názvů „zlatý mák“. Květ má rozšířený okraj, který drží mladý pupen s dvěma částmi, dokud nezačne kvést. Stonek dorůstá výšky 15 až 50 cm. Rostlina je plodná s četnými tmavě zbarvenými semeny, které se nacházejí ve středu květu uvnitř štíhlých, žebrovaných jednobuněčných kapslí.

Tato rostlina je velmi podobná nám dobře známému máku setému (Papaver somniferum). Na rozdíl od tohoto druhu ale neobsahuje kalifornský mák žádné opium.

Dávkování a podání

Bylina je dostupná ve formě sušeného nebo tinkturního extraktu.

Přípravu čaje lze provést pomocí 2 gramů sušené byliny na každých 150 mililitrů vody, dvakrát až třikrát denně.

Ve formě tinktury nebo extraktu pro mírnou bolest a úzkost může být užíváno 15 až 25 kapek třikrát denně; pro závažné případy 30 až 40 kapek, dva až pětkrát denně.

Možné nežádoucí účinky a interakce

Při nepřekračování doporučených dávek je tato rostlina považována za bezpečnou a neexistují žádné známé vedlejší účinky.

Používání kalifornského máku se nedoporučuje těhotným nebo kojícím ženám.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů