Škornice (Yin-Yang-Huo)

ŠkorniceV tradiční čínské medicíně existuje bylinka, která obyčejně tvoří plevel a je známá pod názvem Yin-Yang-Huo. V překladu název znamená „nadržená koza“. To také vypovídá o hlavním použití této bylinky – používala se ke zlepšení sexuálního zdraví, ale také k léčení různých dalších zdravotních problémů, jako jsou problémy s ledvinami nebo kostmi.

Léčivé účinky

Škornice
 • Zlepšuje sexuální zdraví.
 • Tónuje ledviny.
 • Podporuje hormonální rovnováhu.
 • Pomáhá potírat projevy stárnutí.
 • Působí jako přírodní afrodiziakum – povzbuzuje libido.
 • Má pozitivní účinky na produkci hormonů.
 • Pomáhá zvyšovat produkci testosteronu a u žen estrogenu.
 • Zvyšuje oběh.
 • Pomáhá léčit stavy, jako je impotence nebo vaginální suchost.
 • Normalizuje hladiny kortizolu.
 • Pomáhá zvyšovat libovou svalovou hmotnost.
 • Zamezuje úbytku kostí.

Použití a přípravky

Škornice obsahuje účinnou látku zvanou icariin, která je zodpovědná za většinu jeho zdravotních účinků. Icariin patři mezi flavonoidy, které jsou druhem antioxidantů, u nichž bylo prokázáno, že mají mnohé účinné protistárnoucí vlastnosti.

Se škornicí se můžete setkat zejména v podobě extraktů a kapslí naplněných světle žlutohnědým práškem. Přitom koncentrace extraktů ze škornice se může lišit v jednotlivých přípravcích, proto je třeba vždy si pečlivě nastudovat, jaké je doporučené dávkování. Může trvat několik týdnů, než začnete zaznamenávat jakékoli účinky. Platí, že lidé s nižší tělesnou hmotností potřebují nižší dávku.

Kontraindikace:

Neměly by ji užívat osoby s kardiovaskulárními problémy, které se nedoporučuje. Není doporučena ani pacientům s rakovinou. Nadměrné užívání této rostliny může způsobit bolestivý sexuální styk, ztrátu libida nebo potíže s udržením vzrušení. Předávkování může také způsobit nepříjemné vedlejší příznaky, jako je:

 • přecitlivělost,
 • křeče,
 • respirační obtíže.

Škornice není vhodná pro těhotné a kojící ženy. Řídíte-li se čínskou medicínou, neužívejte, je-li váš jin v deficitu.

O škornici

Škornice patří do druhu zvaného Epimedium, je členem rodu Berberidaceae, který většinou roste v Číně, dalších částech Asie a u Středozemního moře. Lidově je tato bylinka označována jako „nadržená koza“ a k tomuto jménu se váže historie – zemědělci si všimli, že kozy a ovce po konzumace škornice začaly být sexuálně aktivnější.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů