Škornice – V tradiční čínské medicíně existuje bylinka, která obyčejně tvoří plevel a je známá pod názvem Yin-Yang-Huo. V překladu název znamená „nadržená koza“. To také vypovídá o hlavním použití této bylinky – používala se ke zlepšení sexuálního zdraví, ale také k léčení různých dalších zdravotních problémů, jako jsou problémy s ledvinami nebo kostmi.
Léčivé účinky
- Zlepšuje sexuální zdraví.
- Tónuje ledviny.
- Podporuje hormonální rovnováhu.
- Pomáhá potírat projevy stárnutí.
- Působí jako přírodní afrodiziakum – povzbuzuje libido.
- Má pozitivní účinky na produkci hormonů.
- Pomáhá zvyšovat produkci testosteronu a u žen estrogenu.
- Zvyšuje oběh.
- Pomáhá léčit stavy, jako je impotence nebo vaginální suchost.
- Normalizuje hladiny kortizolu.
- Pomáhá zvyšovat libovou svalovou hmotnost.
- Zamezuje úbytku kostí.
Použití a přípravky
Škornice obsahuje účinnou látku zvanou icariin, která je zodpovědná za většinu jeho zdravotních účinků. Icariin patři mezi flavonoidy, které jsou druhem antioxidantů, u nichž bylo prokázáno, že mají mnohé účinné protistárnoucí vlastnosti.
Se škornicí se můžete setkat zejména v podobě extraktů a kapslí naplněných světle žlutohnědým práškem. Přitom koncentrace extraktů ze škornice se může lišit v jednotlivých přípravcích, proto je třeba vždy si pečlivě nastudovat, jaké je doporučené dávkování. Může trvat několik týdnů, než začnete zaznamenávat jakékoli účinky. Platí, že lidé s nižší tělesnou hmotností potřebují nižší dávku.
Kontraindikace:
Neměly by ji užívat osoby s kardiovaskulárními problémy, které se nedoporučuje. Není doporučena ani pacientům s rakovinou. Nadměrné užívání této rostliny může způsobit bolestivý sexuální styk, ztrátu libida nebo potíže s udržením vzrušení. Předávkování může také způsobit nepříjemné vedlejší příznaky, jako je:
- přecitlivělost,
- křeče,
- respirační obtíže.
Škornice není vhodná pro těhotné a kojící ženy. Řídíte-li se čínskou medicínou, neužívejte, je-li váš jin v deficitu.
O škornici
Škornice patří do druhu zvaného Epimedium, je členem rodu Berberidaceae, který většinou roste v Číně, dalších částech Asie a u Středozemního moře. Lidově je tato bylinka označována jako „nadržená koza“ a k tomuto jménu se váže historie – zemědělci si všimli, že kozy a ovce po konzumace škornice začaly být sexuálně aktivnější.