Serenoa plazivá

Serenoa plazivá (Serenoa repens) patří mezi palmy, které nesou purpurové plody. Právě tyto plody jsou vysoce ceněné pro své léčivé účinky. Původem pochází tato rostlina z pobřežních oblastí jižních Spojených států a jižní Kalifornie.

Česky:  

Serenoa plazivá
Latinsky:  

Serenoa repens
Slovensky:

Serenoa plazivá

 

Česky: Serenoa plazivá Latinsky: Serenoa repens Slovensky: Serenoa plazivá

Léčivé účinky

  • Používá se k léčbě problémů dýchacích cest a při kašli.
  • Účinně odstraňuje zácpu.
  • Užívá se také při zánětu močových cest.
  • Používá se k posílení štítné žlázy.
  • Rostlina napomáhá rovnováze metabolismu.
  • Stimuluje chuť k jídlu a napomáhá trávení.
  • Využívá se také pro udržování zdraví prostaty.
  • Patří mezi výživná tonika.

Použití a přípravky

Serenoa plazivá je pozoruhodná bylina jak pro muže, tak pro ženy. Je používána přírodními léčiteli k léčbě různých onemocnění, od zánětu varlat a močových cest až po léčbu kašle.

V minulosti se použití serenoy zaznamenalo poprvé v roce 1879. Lékař J.B.Readem publikoval článek o léčivých přínosech byliny v dubnu 1879 v americkém časopisu American Journal of Pharmacy. Tento lékař považoval za rostlinu užitečnou při nespavosti, pro zmírnění kašle, jako podporu při odvykání, pro zlepšení trávení a její diuretické vlastnosti.

V dnešní době se serenoa plazivá využívá zejména při léčbě močového měchýře a močových problémů u mužů s benigní hyperplazií prostaty (zvětšení prostaty). U této choroby dojde k opuchnutí prostaty, což způsobuje bolestivé močení, snížený průtok moči, potíže při zahájení nebo zastavení toku a častější noční močení. Kromě toho, že způsobuje bolestivé močení, může tato choroba vést k vážným problémům s ledvinami, pokud se neléčí. Je to běžný problém u mužů ve věku nad 40 let.

Kontraindikace:

Serenoa není určena pro těhotné nebo kojící ženy ani pro ženy, které jsou nebo v minulosti byly ohroženy hormonální rakovinou. Při pravidelném užívání může tato bylinka snížit absorpci železa.
Výjimečně se jako vedlejší účinky mohou vyskytnout bolesti břicha nebo bolesti hlavy.

O serenoi

Serenoa plazivá (Serenoa repens) má svůj původ v jihovýchodních oblastech Spojených států amerických (Florida, Kalifornie). Patří mezi nízké palmy rodu serenoa. Listy jsou vějířovité a pro svůj vzhled se palma často používá jako okrasná rostlina. Tato palma poskytuje vonné, smetanově bílé květy, ze kterých se tvoří plody, jež jsou využívány pro své zdravotní účinky, zejména na poli mužského zdraví. Tyto plody jsou černé a hladké, dosahují délky asi 2 cm.

Serenoa dosahuje výšky od jednoho až do tří metrů. Vyskytuje se v pobřežních oblastech s nadmořskou výškou pod 50 metrů nad mořem. Tvoří husté porosty, které jsou útočištěm a úkrytem nejrůznějších živočichů, jako je například puma americká nebo medvěd baribal. Květy lákají včely, které je opylují, a také motýly. Plody jsou pochoutkou pro mnohá zvířata – medvěd baribal, želva myší, mývalové, lišky a různí ptáci.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů