Šanta kočičí

Šanta kočičí (Nepeta cataria) je bylinka známá svými účinky na kočky – odtud také její název. Kočky ale nejsou jedinými tvory, kteří mají prospěch z této byliny. Květy této rostliny mohou být použity k léčbě řady různých zdravotních stavů.

Česky:  

Šanta kočičí
Latinsky:

Nepeta cataria
Slovensky:

Kocúrnik

 

Léčivé účinky

Česky: Šanta kočičí Latinsky: Nepeta cataria Slovensky: Kocúrnik
 • Ulevuje od žaludečních problémů, průjmu a plynatosti.
 • Poskytuje úlevu od stresu.
 • Pomáhá při artritidě.
 • Potlačuje kašel.
 • Zmírňuje menstruační křeče.
 • Podporuje pocení a snižuje teplotu.
 • Léčí podrážděnou pokožku.

Použití a přípravky

Existuje mnoho známých zdravotních přínosů a použití šanty kočičí jako bylinného doplňku. Některé z těchto použití zahrnují léčbu úzkosti a nespavosti. Protizánětlivé vlastnosti této bylinky jsou využívány v lidové medicíně, jako léčba artritidy, hemoroidů, a dokonce i snižování otoku spojeného s kopřivami a kousnutím hmyzu.

 • Esenciální olej z této rostliny se někdy používá jako odpuzovač hmyzu a může být použit přímo na kůži.
 • K dispozici je také ve formě tablet, jako doplněk stravy.
 • Jedním z nejčastějších způsobů užití je čaj. Květy této rostliny se dají do hrnce s vodou a zahřívají se. Nechcete ale, aby se vařily – odstraňte je proto ještě před začátkem varu. Nechte 15 minut odstát.
 • V minulosti ji lidé kouřili – šanta kočičí obsahuje halucinogenní látky.

Kontraindikace:

Neužívejte během těhotenství, protože rostlina způsobuje křeče, včetně kontrakcí dělohy. Užívání šanty během kojení by mělo být vždy konzultováno s bylinkářem nebo ošetřujícím lékařem.

O šantě

Šanta kočičí (Nepeta cataria) se snadno rozvíjí v téměř jakýchkoli klimatických nebo půdních podmínkách a má bohaté využití. Jedná se o velmi dostupnou bylinku. Tato bylinka roste do výšky 60 cm v trsech. Je to trvalá rostlina, která má listy srdčitého tvaru. Květy má tato rostlina od července do září, jsou bílé nebo jemně růžové.

Šanta kočičí pochází z Evropy, ale také některých částí Asie. Roste i v horských oblastech, důležitá je blízkost vody. Šanta kočičí má extrémně silný účinek zejména na kočky – ty se po ní válejí, trhají ji a koušou – proto se jí také říká kočičí kokain. Po tomto dovádění na ní kočky většinou usnou.

 • Čaj z natě pomáhající při nachlazení a ke snižení horečky: Do hrnku horké vody dáme vrchovatou lžíci řezané natě. Používáme 2x až 3x denně před jídlem.
 • Hračky pro kočky: Šanta má vůni, která láká kočky a proto se používá jako kočičí hračka. Do plátěného váčku nacpeme sušenou šantu a otvor zašíjeme. Pro zpestření můžeme přišít rolničku.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů