Sadec prorostlý

Sadec prorostlý (Eupatorium perfoliatum) má své rodové jméno (Eupatorium) podle starého krále, který se jmenoval Mithridates Eupator. Tento král jako první použil tuto rostlinu pro léčebné účely. Perfoliatum z názvu rostliny odkazuje na způsob, kterým dřík jakoby perforuje základ sousedních listů.

Česky:  
Sadec prorostlý
Latinsky:  
Eupatorium perfoliatum
Slovensky:  
konopáč prerastenolistý

 

Česky: Sadec prorostlý Latinsky: Eupatorium perfoliatum Slovensky: konopáč prerastenolistý , By I, SB Johnny, CC BY-SA 3.0, Link

Léčivé účinky

  • Má analgetické, antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti.
  • Působí jako laxativum a imunitní stimulant.
  • Odstraňuje revmatické bolesti.
  • Používá se při léčbě chřipky, malárie a břišního tyfu.
  • Zvyšuje odolnost proti infekcím.
  • Uvolňuje hlen (zvláště u starších pacientů).
  • Má diuretické účinky.
  • Snižuje horečku zvýšením pocení.

Použití a přípravky

V bylinné medicíně se používají především listy a květiny, které se po sklizni běžně suší. Sadec je tradiční přírodní lék používaný americkými indiány při léčbě široké škály nemocí (od chřipky až po břišní tyfus).

Protože je sadec prorostlý jak diuretikum, tak i projímadlo, používá se jako bylinný prostředek pro úlevu od zácpy a jako bylina, která napomáhá průtoku moči.

Díky obsahu flavonoidů se sadec řadí k bylinám, které dokážou bojovat proti rakovině a nádorům.

Sadec má vlastnosti, které z něj činí užitečný bylinný prostředek pro různá svědivá podráždění pokožky. Pomáhá potlačovat různá kožní onemocnění.

O sadci

Sadec prorostlý (Eupatorium perfoliatum) se nachází v mírných oblastech severní Ameriky, od Floridy až po Kanadu. Nachází se také na západě (jako je stát Texas) a roste podél okrajů bažin a podél potoků. Má vysokou afinitu k vlhkosti a upřednostňuje mokrou půdu.

Charakteristickým rysem této rostliny je neobvyklé uspořádání listů. Na základně jsou spojeny protilehlé páry, takže se zdá, že jsou jeden list, který je ve středu propíchnutý chlupatým kmenem.

Rostlina může dosáhnout výšky zhruba 150 cm a vytváří ploché vrcholové klastry bílých květů. Jedná se o trvalou rostlinu, která kvete od července do září.

 

Dávkování a podání

Způsob podávání této byliny závisí na tom, jakým způsobem je užíván.

Tradiční prostředky jsou jako tinktury nebo čaje.

  • Horký čaj je nejlepší pro léčbu nachlazení a horečky, i když má hořkou chuť.
  • Pro přípravu čaje zalijte 1-2 gramy sušené byliny (asi ½ čajové lžičky) horkou vodou a nechte 15 minut odstát. Nepřekračujte množství tři šálky denně.
  • Tinkturu je nejlepší používat jako tonikum nebo projímadlo.
  • Tinktura se užívá 30 minut před jídlem a v množství 4 ml (3/4 čajové lžičky) třikrát denně.

Rostlina obsahuje minimální množství pyrolizidových alkaloidů, které mohou poškodit játra, takže je třeba se vyvarovat předávkování.

Vedlejší účinky

Sadec prorostlý nemá žádné vedlejší účinky, pokud je používán v rámci doporučeného množství. Kvůli nepříjemné chuti ale byly hlášeny případy nevolnosti nebo zvracení. Avšak předpokládá se, že sušená bylina způsobuje méně takových reakcí než čerstvá rostlina.

Rostlinu by neměli užívat pacienti, kteří trpí onemocněním jater. Taktéž těhotné a kojící ženy by se měly užívání této rostliny vyhnout.

Sadec prorostlý neužívejte déle než šest měsíců v kuse.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty