Šabrej kmínovitý (Cuminum cyminum) je to, co známe pod názvem římský kmín. Tento kmín by neměl být zaměňován s černým kmínem (Nigella sativa), který je jeho úzce příbuzný druh pocházející z Pákistánu.
Česky:Šabrej kmínovitý |
Latinsky:Cuminum cyminum |
Slovensky:rímska rasca |
Léčivé účinky
- Má antikonvulzivní vlastnosti.
- Má pozitivní vliv na trávicí systém.
- Používá se jako lék na nadýmání a průjem.
- Stimuluje tvorbu slin, sekreci trávicích tekutin a vylučování žluče.
- Zajišťuje zvýšený pohyb střev.
- Používá se ke zvýšení produkce mateřského mléka u kojících žen.
- Zmírňuje menstruační křeče.
- Externě se používá jako léčba celulitidy.
- Léčí nespavost, nachlazení a horečku.
Použití a přípravky
Pro léčivé účinky se používají semínka šabreje kmínovitého. Ty se sklízí těsně před tím, než úplně dozrají. Poté se suší na slunci. V mnoha zemích je sklizeň prováděna ručně.
- Jako koření se semena používají jako celek nebo mleté. Před použitím se ale doporučuje je rozemlít. Semena mletého kmínu ztrácejí svou chuť poměrně rychle. Pro zvýšení chuti semen je možné je opražit nasucho v pánvi.
- Celá sušená semena mohou být uchovávána po mnoho let ve vzduchotěsných nádobách uložených mimo světlo.
- Ze semen se vyrábí esenciální olej. Esenciální olej z kmínu je bohatý na vitamíny A a C, což z něj činí silný antioxidant.
- Užívá se také jako čaj.
- Spolu s cibulovou šťávou se jako pasta užívá na bodnutí od škorpióna (v Indii).
Historie a tradiční využití
Kmín je plodina, která byla již ve starověku používána ve Středomoří a na Středním východě. Bylina je zmíněna v Bibli a také na sumerských jílových tabulkách.
V egyptském Ebers Papyrus (psaný kolem roku 1550 př.n.l.) je kmín popsán jako složka několika egyptských léků a semena se nacházejí uvnitř některých egyptských pyramid.
Mezi nejstaršími evropskými kulturami byl kmín velmi ceněný jako koření a byl například používán jako náhrada pepře ve starém Římě.
Ve starověkém Řecku kmín symbolizoval extrémní chamtivost pro bohatství nebo materiální zisk a říkalo se, že lakomí lidé určitě jedí kmín.
Tato bylina byla pěstována ve Španělsku od 11. století. Kmín byl představen španělskými průzkumníky v Jižní Americe, kde se brzy stal velmi populární a postupně se stal důležitou složkou mexické kuchyně.
Kmín měl v minulosti významnou roli také jako léčivá bylina. Byl používán proti širokému spektru onemocnění, jako je žloutenka, horečka, plicní onemocnění, krvácení z nosu a menstruační bolesti. Ve středověku byl ve velkých evropských zemích stále velmi vyhledávaný.
Jeho popularita jako bylinného léčiva se od té doby zmenšovala, ale stále hraje zásadní roli v egyptské bylinné medicíně.
O šabreji
Šabrej kmínovitý (Cuminum cyminum) je poměrně obtížné určit, protože neznáme přesně jeho původ. Často se uvádí, že by mohl mít původ v údolí Nilu a odtud se rozšířil do jiných zemí v severní Africe, jihozápadní Asii, východním Středomoří a odtud se rozšířil až do Indie. Rostlina byla pěstována již tisíce let a dnes je jejím největším producentem Indie a Írán, ale byl také pěstován v Číně, Indonésii, na Srí Lance, v Pákistánu, Turecku, Maroku, Egyptě, Sicílii, na Maltě, na Kypru, v Rusku a ve střední a jižní Americe.
Kmín roste nejlépe v subtropickém nebo tropickém podnebí. Rostlina preferuje hlubokou půdu bohatou na živiny na slunných místech. V teplých zemích se semena vysévají přímo na zem na jaře, ale tam, kde je podnebí chladnější, je třeba semena zasadit v březnu (uvnitř domu nebo bytu na teplém místě se spoustou světla) a pokud je počasí teplé, rostliny mohou být v červnu vysazeny ven.
V zemích s vhodným klimatem mohou být semena získána ze tří až čtyřměsíčních rostlin. Teplé a suché počasí přináší nejlepší sklizeň.
Šabrej kmínovitý je jednoletá rostlina patřící do čeledi Apiaceae. Dorůstá do výšky 10 až 30 cm a má hladké stonky, které jsou bohatě rozvětvené od země směrem nahoru. Stonky jsou tenké a poněkud slabé, často se proto prohýbají v horizontální poloze na zemi. Listy jsou modrozelené až 7 cm dlouhé a květy jsou malé a bílé nebo světle růžové barvy. Květy jsou hermafroditní (obsahují jak samčí tyčinku, tak samičí stigma) a jsou opylovány hmyzem.
Plod (semeno) je 4-5 mm dlouhé a 2,1 mm široké, úzce vejčité. Semena jsou podobná klasickému kmínu, ale jsou mírně větší, ne zakřivené a mají světlejší hnědou barvu. Jsou silně aromatické a mají lehce hořkou chuť.
Šabrej kmínovitý může být velmi variabilní z hlediska velikosti, počtu květin a barvy květin a plodů.
Dávkování a podání
Vhodná dávka kmínu jako bylinného léku může záviset na faktorech, jako je věk, zdravotní stav a několik dalších podmínek.
Doporučuje se konzultovat s vyškoleným a licencovaným bylinným lékařem nebo jiným profesionálním poskytovatelem zdravotní péče, pokud jde o dávkování doplňků stravy.
U komerčních produktů obsahujících tuto bylinku je třeba dodržovat pokyny výrobce.
Možné nežádoucí účinky, toxicita a interakce
Na základě stávajících údajů se zdá, že neexistuje nebezpečí toxicity, pokud se kmín používá jako koření.
Alergické reakce na bylinu mohou nastat u lidí, kteří jsou alergičtí na jiné druhy v čeledi Apiaceae (anýz, kmín, mrkev, celer, fenykl a petržel).
Před použitím bylinky jako bylinného léčivého přípravku k léčbě gynekologických onemocnění musí tento stav vyhodnotit zdravotník. Jako doplněk stravy by ho neměly užívat těhotné ženy.