Rybíz červený neboli meruzalka červená, latinsky Ribes rubrum, slovensky ríbezľa červená. Keř patřící do čeledi meruzalkovité, Grossulariaceae.
Léčebné účinky
- Pomáhá při léčbě křečových žil.
- Vhodný při léčbě hemoroidů.
- Posiluje imunitu.
- Zlepšuje zrak, pomáhá při šerosleposti.
- Vhodný při chřipce a nachlazení.
Použití a přípravky
Červený rybíz je bohatý zdroj vitamínů: obsahuje provitamín A, vitamíny skupiny B a vitamín C. Obsahuje zinek, vápník, draslík a rutin.
Bobule červeného rybízu snižují horečku a posilují oslabený organismus – jsou vhodným doplňkem při nachlazení, chřipce a při rekonvalescenci.
Rutin obsažený v bobulích rybízu zlepšuje stav cévních stěn, je tedy vhodný při léčbě zvápenatění tepen, křečových žil, hemoroidech, a také při křehkosti či lámavosti cév.
Listy červeného rybízu pomáhají léčit průjem.
Čaj z listů se používá při zánětech močových cest a také při příliš křehkých cévách.
O rybízu červeném
Rybíz červený je listnatý keř. Dorůstá do výšky mezi 1 a 2 metry. Listy jsou pětilaločné, střídavé, zubaté a na okrajích pýřité. Roste na slunci i v polostínu, pro kvalitnější úrodu je však vhodné slunné stanoviště. Vyhovuje mu půda bohatá na živiny. Kvete v dubnu a květnu drobnými nažloutlými či nazelenalými květy, ty jsou hroznovité. Plody jsou červené kulovité bobule nakyslé chuti.
Domácí recepty
Nepečený dezert s červeným rybízem
Kilo červeného rybízu opláchneme a dáme na 5 minut vařit se dvěma deci vody. Následně přes jemné sítko rybíz propasírujeme. Litr a půl šťávy podle vlastní chuti osladíme a přidáme 3 vanilkové pudinky. Vaříme do zhoustnutí. Nachystáme si mísu či dortovou formu, kterou ale nejdříve potřeme olejem, aby se dal dezert lehce vyklopit. Vrstvíme střídavě piškoty a pudink. Necháme odležet v lednici do druhého dne. Před podáváním ozdobíme šlehačkou a čerstvým rybízem.
Kontraindikace:
Šťáva z rybízu není doporučována osobám se sníženou srážlivostí krve, při akutní hepatitidě a gastritidě, a také u vředů žaludku a střev.