Rozrazil virginský

Rozrazil virginský (Veronicastrum virginicum) je známý také pod názvem „Culverův kořen“. Tento název pochází od doktora Culvera, lékaře z osmnáctého století, který v té době propagoval používání této rostliny jako léčiva.

Česky: 
Rozrazil virginský
Latinsky:
Veronicastrum virginicum
Slovensky:
Rozrazil viržinský

 

Česky: Rozrazil virginský Latinsky: Veronicastrum virginicum Slovensky: Rozrazil viržinský, Autor: H. Zell – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Léčivé účinky

  • Má laxativní a detoxikační vlastnosti.
  • Používá se jako lék na onemocnění jater.
  • Stimuluje tvorbu žluči.
  • Sloužil jako léčba malárie a břišního tyfu.

Použití a přípravky

Pro léčivé účinky se používají kořeny rostlin. Kořeny jsou obvykle vykopány na podzim a sušeny pro pozdější použití v odvaru, tekutých extraktech, prášcích, tabletách a tinkturách. Vysušené kořeny by měly být skladovány nejméně jeden rok předtím, než jsou použity, aby se snížila silná síla byliny.

Rozrazil virginský obsahuje esenciální olej, fenolové kyseliny, některé hořké látky, fytosterol, alkaloidy, taniny, dextrózu, pryskyřice a saponiny.

Tradiční použití

Původní Američané používali rostlinu pro její terapeutické vlastnosti, ale také ji používali pro duchovní účely.

Domorodé kmeny v Missouri a Delaware používaly bylinu jako projímadlo, zatímco kmen Ojibwe nebo Chippewa použil kořen jako „čistič krve“. Indiáni Seneca používali rostlinu v čajové formě k vyvolání zvracení jako součásti očistných rituálů.

Dnešní použití

Culverův kořen se dnes běžně nepoužívá, protože jeho síla je obtížně kontrolovatelná.

Kontraindikace:

Pro těhotné a kojící by měl ženy bezpečný . Léčba by měla být přerušena pouze v případě přecitlivělosti.

O rozrazilu

Rozrazil virginský (Veronicastrum virginicum) pochází z východní části Severní Ameriky. Rostlina preferuje mokrá stanoviště a vyskytuje se v bažinách, podél řek, luk a otevřených lesů. Je to vytrvalá rostlina, která patří do čeledi Scrophulariaceae a může dorůst až 1,5 metru do výšky.

Podnoží, které je horizontální, válcové, černé nebo tmavě červené až tmavě hnědé a vytváří vzpřímený, hladký a nerozvětvený stonek. Listy jsou kopinaté nebo podlouhlé, jemně ozubené a rozptýlené podél dříku. Na vrcholu rostliny jsou štíhlé hroty s četnými bílými, růžovými nebo modrými květy. Rostlina kvete od léta až do září.

Léčba jater a žlučníku

Rozrazil virginský může ovlivňovat játra a žlučník tím, že zvýší produkci žluče a její vylučování, což zvětšuje pohyby střev. Bylina je proto někdy používána jako léčba chronické zácpy, podráždění střev a onemocnění souvisejících s játry a žlučníkem, jako je hepatitida, cholecystitida, žloutenka a další stavy, u nichž se předpokládá, že jsou způsobeny špatnou funkcí jater.

Bylina může být také cenná jako lék na průjem, nadýmání, chronické trávení, hemoroidy a prolaps. Je třeba také poznamenat, že bylina má emetické vlastnosti.

Culverův kořen je často kombinován s pampeliškou (Taraxacum officinale) a s dřišťálem (Berberis vulgaris).

Terapeutické dávky

Rozrazil virginský obvykle pracuje nejlépe v malých dávkách, které se opakovaně podávají po delší dobu.

  • Jako odvar: 1 nebo 2 čajové lžičky sušeného kořene se rozmíchají v šálku studené vody, která je potom přivedena k bodu varu, pak se vaří 10 minut a nechá se odstát. 1 šálek odvaru lze použít třikrát denně.
  • Jako tinktura: 1-2 ml třikrát denně.

U komerčních produktů bylin by měly být dodržovány pokyny výrobce.

Nežádoucí účinky a interakce

Pro použití rozrazilu v malých nebo středních dávkách nebyly spojeny žádné nežádoucí účinky a rostlina není považována za toxickou.

Vysoké dávky bylin mohou způsobit nevolnost, zvracení a průjem. Dále, protože bylinka má silné laxativní (purgativní) vlastnosti, může způsobit závratě a krvavou stolici.

Neměl by být používán pro vlastní medikaci těhotnými nebo kojícími ženami ani dětmi.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty