Rozchodník ostrý

Rozchodník ostrý (Sedum acre) je rostlina rozšířená po celé Evropě, kde roste jako plevel. V současné době je ale také oblíbená jako zahradní rostlina.

Česky:  

Rozchodník ostrý
Latinsky:

Sedum acre
Slovensky:

Rozchodník prudký

 

Česky: Rozchodník ostrý Latinsky: Sedum acre Slovensky: Rozchodník prudký

Léčivé účinky

  • Má diuretické vlastnosti.
  • Má laxativní účinky.
  • Dříve se používal k vyvolání potratu.
  • Používal se na různá kožní onemocnění (svědivé vyrážky, vředy, bradavice, akné).
  • Pomáhá snižovat vysoký krevní tlak, ale neměl by být používán jako lék na krevní tlak.
  • Funguje jako lokální anestetikum.
  • Zvyšuje průtok krve do pokožky.
  • V homeopatii se tinktura používá k léčbě hemoroidů.

Použití a přípravky

Pro léčivé účinky se používají čerstvé drcené listy nebo extrakt z čerstvých rostlin. Rostlina obsahuje taniny, rutin (citrusový flavonoidní glykosid), několik alkaloidů, sedinon a sedridin a několik organických kyselin. Studie na zvířatech ukázaly, že některé alkaloidy mohou mít významné toxikologické účinky. Množství alkaloidu je významně sníženo při sušení rostliny.

Rozchodník nikdy nebyl považován za významnou bylinku používanou v lékařství a dokonce i starověká literatura varovala před toxicitou rostliny. V 16. století byla ale tato bylinka použita jako složka léků proti vnitřním parazitům.

V roce 1830 byla použita jako možná léčba epilepsie, ale pro tento účel byla zřídkakdy používána kvůli dráždivým účinkům rostlin a škodlivým účinkům.

Kontraindikace:

Ve větším množstvích je rozchodník jedovatý. Může způsobit zarudnutí kůže, ale také zvracení a slabost, následovanou křečemi, demencí a dokonce paralýzou. Užití rozchodníku ostrého proto musí být vždy konzultováno s lékařem či bylinkářem.

O rozchodníku

Rozchodník ostrý (Sedum acre) roste divoce v téměř celé Evropě, Asii a severní Africe. Patří mezi vytrvalé rostliny, které dosahují výšky 5 až 10 cm. Roste plíživými výhonky a vytváří husté hrudky nebo pokrývky na kamenných zdích, skalách a suchém kamenitém podloží. Listy jsou hladké, vejčité, husté a šťavnaté.

Od června do srpna produkuje rozchodník žluté květy hvězdicovitého tvaru. Tyto květy tvoří květenství jako střapce. Bylina má silnou pepřovou chuť.

Dávkování a podání

Pokud se rozchodník používá k léčbě ran, extrakt musí být zředěn vodou a měl by být používán pouze krátkodobě. Doporučujeme kontaktovat vyškoleného bylinného lékaře nebo poskytovatele zdravotní péče, pokud je bylina určena jako bylinný přípravek.

Potenciální nežádoucí účinky a interakce

Extrakt může způsobit podráždění pokožky a puchýře. Při přímém kontaktu s očima může způsobit trvalé poškození očí.

Vnitřní konzumace této bylinky se nedoporučuje, protože může způsobit bolesti hlavy, letargii a zvracení.

Žvýkání čerstvé rostliny může způsobit podráždění v dutině ústní a lokální anestetický účinek na jazyk.

Rozchodník je bylinka, kterou je při samoléčbě třeba užívat s opatrností. Při použití v předem připravených přípravcích pro péči o pokožku je množství rostlinného extraktu obvykle tak malé, že jsou tyto výrobky bezpečné.