Reveň dlanitá

Reveň dlanitá je léčivá a především chutná rostlina, která se používá při léčbě nejrůznějších zažívacích problémů v podobě odvaru. Používá se při problémech s ledvinami k obkladům. Zároveň je skvělou rostlinou pro přípravu moučníků.

Česky:

Reveň dlanitá
Latinsky: 

Rheum palmatum
Slovensky:

Rebarbora dlanitá

Léčivé účinky

Česky: Reveň dlanitá Latinsky: Rheum palmatum Slovensky: Rebarbora dlanitá
  • snižuje tělesnou hmotnost
  • pomáhá při průjmovém onemocnění
  • podporuje chuť k jídlu
  • zlepšuje trávení a vstřebávání živin
  • zvyšuje vylučování žluče do střeva
  • napomáhá při léčbě anorexie a dyspepsie

Použití

Reveň dlanitá je známá již po celá staletí a hojně se užívala při problémech s přijímáním potravin. Dnešní lidová medicína ji používá hlavně při problémech s trávením. Reveň nemá žádné vedlejší účinky a v současnosti je významnou rostlinou pro výrobu léčiv v moderní medicíně.

Najdeme jí na zahradách na vesnicích a v předměstích, kde se používá nať, která svou nahořklou chutí dochucuje koláče a jiné pokrmy.

O Reveni dlanité

Reveň dlanitá se hojně vyskytuje po celém území České republiky, vyhovuje jí vlhká humózní půda. Než se dostala v osmnáctém století do Evropy, byla jí již dávno předtím připisována léčivá síla. Čínská medicína používala kořeny reveně pro léčbu anorexie a u nás se stala důležitou rostlinou pro výrobu léčiv v moderní medicíně.

Reveň dlanitá má výrazné, dekorativní listy a nádherné květy. V létě je rostlina nádhernou okrasou každé zahrady. Květy mají bílou nebo zelenočervenou barvu. Plodem je nažka. Pro léčbu se používá kořen.

Domácí recepty

Odvar: Nejznámější užívání byliny je v podobě odvaru, který napomáhá při nejrůznějších zažívacích potížích. K odvaru potřebujeme dvě lžičky usušeného kořene, který zalijeme 250 mililitry horké vody a dvě minuty povaříme. Louhujeme deset minut a pijeme 2 x denně 125 mililitrů.

Obklad: Obklad na ledviny připravený z odvaru ohřejeme na tělesnou teplotu, namočíme do něj ručník a přiložíme na ledviny.