Reveň dlanitá

Reveň dlanitá je léčivá a především chutná rostlina, která se používá při léčbě nejrůznějších zažívacích problémů v podobě odvaru. Používá se při problémech s ledvinami k obkladům. Zároveň je skvělou rostlinou pro přípravu moučníků.

Česky:

Reveň dlanitá
Latinsky: 

Rheum palmatum
Slovensky:

Rebarbora dlanitá

Léčivé účinky

Česky: Reveň dlanitá Latinsky: Rheum palmatum Slovensky: Rebarbora dlanitá
  • snižuje tělesnou hmotnost
  • pomáhá při průjmovém onemocnění
  • podporuje chuť k jídlu
  • zlepšuje trávení a vstřebávání živin
  • zvyšuje vylučování žluče do střeva
  • napomáhá při léčbě anorexie a dyspepsie

Použití

Reveň dlanitá je známá již po celá staletí a hojně se užívala při problémech s přijímáním potravin. Dnešní lidová medicína ji používá hlavně při problémech s trávením. Reveň nemá žádné vedlejší účinky a v současnosti je významnou rostlinou pro výrobu léčiv v moderní medicíně.

Najdeme jí na zahradách na vesnicích a v předměstích, kde se používá nať, která svou nahořklou chutí dochucuje koláče a jiné pokrmy.

O Reveni dlanité

Reveň dlanitá se hojně vyskytuje po celém území České republiky, vyhovuje jí vlhká humózní půda. Než se dostala v osmnáctém století do Evropy, byla jí již dávno předtím připisována léčivá síla. Čínská medicína používala kořeny reveně pro léčbu anorexie a u nás se stala důležitou rostlinou pro výrobu léčiv v moderní medicíně.

Reveň dlanitá má výrazné, dekorativní listy a nádherné květy. V létě je rostlina nádhernou okrasou každé zahrady. Květy mají bílou nebo zelenočervenou barvu. Plodem je nažka. Pro léčbu se používá kořen.

Domácí recepty

Odvar: Nejznámější užívání byliny je v podobě odvaru, který napomáhá při nejrůznějších zažívacích potížích. K odvaru potřebujeme dvě lžičky usušeného kořene, který zalijeme 250 mililitry horké vody a dvě minuty povaříme. Louhujeme deset minut a pijeme 2 x denně 125 mililitrů.

Obklad: Obklad na ledviny připravený z odvaru ohřejeme na tělesnou teplotu, namočíme do něj ručník a přiložíme na ledviny.

Kontraindikace:

Při delším užívání reveně se mohou tvořit oxalátové kameny v moči – nejezte ji, pokud na podobné obtíže trpíte. Dlouhodobé perorální podávání může také vést k nežádoucí nadměrné ztrátě elektrolytů, zejména draslíku. Kontraindikací pro užívání je také zánět žaludeční sliznice a pankreatitida. Nekonzumujte rebarboru v případě, že trpíte žaludečními vředy, hemeroidy nebo jinými onemocněními, které se projevují vnitřním krvácením. Některé zdroje z toho důvodu omezují konzumaci reveně v období menstruace. Nelze ji také doporučit pro výživu onkologických pacientů.

Nedoporučuje se kombinovat rebarboru s léky na srdce, diuretiky a steroidy. Nekombinujte s lékořicí. Větší dávky mohou způsobit zvýšenou zátěž tlustého střeva.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů