Reveň dlanitá je léčivá a především chutná rostlina, která se používá při léčbě nejrůznějších zažívacích problémů v podobě odvaru. Používá se při problémech s ledvinami k obkladům. Zároveň je skvělou rostlinou pro přípravu moučníků.
Česky:
Reveň dlanitá |
Latinsky:
Rheum palmatum |
Slovensky:
Rebarbora dlanitá |
Léčivé účinky
- snižuje tělesnou hmotnost
- pomáhá při průjmovém onemocnění
- podporuje chuť k jídlu
- zlepšuje trávení a vstřebávání živin
- zvyšuje vylučování žluče do střeva
- napomáhá při léčbě anorexie a dyspepsie
Použití
Reveň dlanitá je známá již po celá staletí a hojně se užívala při problémech s přijímáním potravin. Dnešní lidová medicína ji používá hlavně při problémech s trávením. Reveň nemá žádné vedlejší účinky a v současnosti je významnou rostlinou pro výrobu léčiv v moderní medicíně.
Najdeme jí na zahradách na vesnicích a v předměstích, kde se používá nať, která svou nahořklou chutí dochucuje koláče a jiné pokrmy.
O Reveni dlanité
Reveň dlanitá se hojně vyskytuje po celém území České republiky, vyhovuje jí vlhká humózní půda. Než se dostala v osmnáctém století do Evropy, byla jí již dávno předtím připisována léčivá síla. Čínská medicína používala kořeny reveně pro léčbu anorexie a u nás se stala důležitou rostlinou pro výrobu léčiv v moderní medicíně.
Reveň dlanitá má výrazné, dekorativní listy a nádherné květy. V létě je rostlina nádhernou okrasou každé zahrady. Květy mají bílou nebo zelenočervenou barvu. Plodem je nažka. Pro léčbu se používá kořen.
Domácí recepty
Odvar: Nejznámější užívání byliny je v podobě odvaru, který napomáhá při nejrůznějších zažívacích potížích. K odvaru potřebujeme dvě lžičky usušeného kořene, který zalijeme 250 mililitry horké vody a dvě minuty povaříme. Louhujeme deset minut a pijeme 2 x denně 125 mililitrů.
Obklad: Obklad na ledviny připravený z odvaru ohřejeme na tělesnou teplotu, namočíme do něj ručník a přiložíme na ledviny.
Kontraindikace:
Při delším užívání reveně se mohou tvořit oxalátové kameny v moči – nejezte ji, pokud na podobné obtíže trpíte. Dlouhodobé perorální podávání může také vést k nežádoucí nadměrné ztrátě elektrolytů, zejména draslíku. Kontraindikací pro užívání je také zánět žaludeční sliznice a pankreatitida. Nekonzumujte rebarboru v případě, že trpíte žaludečními vředy, hemeroidy nebo jinými onemocněními, které se projevují vnitřním krvácením. Některé zdroje z toho důvodu omezují konzumaci reveně v období menstruace. Nelze ji také doporučit pro výživu onkologických pacientů.
Nedoporučuje se kombinovat rebarboru s léky na srdce, diuretiky a steroidy. Nekombinujte s lékořicí. Větší dávky mohou způsobit zvýšenou zátěž tlustého střeva.