Řemdihák plstnatý – kočičí dráp

Řemdihák plstnatý se používá v tradiční peruánské medicíně k léčbě široké škály zdravotních problémů, zvláště trávicích problémů a artritidy. Jen nedávno zaujala pozornost západních výzkumníků. Dnes se stala jednou z nejprodávanějších bylin v USA.

Česky:

Řemdihák plstnatý
Latinsky:  

Uncaria tomentosa
Slovensky:  

Mačací pazúr

 

Léčivé účinky

Česky: Řemdihák plstnatý Latinsky: Uncaria tomentosa Slovensky: Mačací pazúr
  • Používá se k léčbě trávicích problémů.
  • Využívá se také k léčbě ran (podporuje jejich hojení).
  • Pomáhá jako doplňková léčba artritidy.
  • Stimuluje imunitní systém.
  • Působí jako prevence vzniku rakoviny (zejména rakoviny prsu).
  • Působí příznivě na paměť.
  • Má protizánětlivé účinky.
  • Pomáhá zmírnit chronickou bolest.
  • Může být užitečný při léčbě žaludečních vředů a střevních potíží.
  • Pomáhá lidem s poruchami žaludku a střev, včetně kolitidy, Crohnovy nemoci, syndromu dráždivého střeva, syndromu úniku střev, gastritidy a vředů duodena, střevního zánětu.
  • Pomáhají bojovat jak s virovými, tak s plísňovými infekcemi, jako je Herpes a Candida.

Použití a přípravky

Nejvíce pozornosti byla věnována alkaloidům nalezeným v kůře a koříncích řemdiháku, které byly dokumentovány ke stimulaci imunitního systému. Jedná se o sedm různých alkaloidů, kterým jsou připisovány různé léčebné vlastnosti. Jeden z těchto alkaloidů – Isomer A zvyšuje imunitní odpověď v těle a působí jako antioxidant (zbavuje tělo volných radikálů a působí tak jako prevence proti různým nemocem, včetně rakoviny).

O řemdiháku

Od té doby, co byl chinin v sedmnáctém století objeven v kůře peruánského stromu, je řemdihák plstnatý další rostlinou z deštného pralesa, která kdy vyvolala celosvětovou pozornost v takovém měřítku. V dnešní době je řemdihák velice oblíben hlavně v USA a stal se předmětem zájmu vědců v Peru, Německu, Rakousku, Anglii a dalších zemích.

Řemdihák plstnatý (Uncaria tomentosa), je také známý jako vilkakora nebo kočičí dráp. Svůj původ má v Peru a dalších zemích, kam zasahují deštné pralesy Amazonie. Název kočičí dráp je odvozen z tvaru listů této až třicet metrů vysoké rostliny – listy jsou na svých koncích špičaté a zahnuté, podobně jako kočičí drápy.

Kontraindikace:

Vilcacora podávaná v léčebných dávkách snižuje agregaci krevních destiček a srážení krve, proto by neměla být nikdy kombinována s antikoagulanty. Nelze ji rovněž podávat pacientům po transplantaci nebo před plánovanou transplantací, a to včetně transplantace kostní dřeně.

Nepodávejte v případě krevní transfúze nebo příjmu krevních derivátů nebo darujete-li krev či plazmu (Vilcacoru ani přípravky ji obsahující lze podávat nejdříve tři týdny po transfuzi, ale užívání by mělo být přerušeno nejméně jeden týden před plánovanou transfuzí nebo dárcovským odběrem).

Neužívejte během těhotenství a kojení.

Řemdihák může také snižovat šance na otěhotnění. Účinek je však poměrně slabý, takže že jej nelze v žádném případě zaměňovat s antikoncepcí! Nepoužívejte u dětí mladších tří let (o výjimkách smí rozhodnout pouze lékař).

Zapovězena je také lidem s:

  • hemofilií
  • hypotenzí
  • s autoimunitními chorobami (např. lupus nebo roztroušená skleróza)

Rovněž se jí vyhněte během chemoterapie a radioterapie – může být podána teprve tři dny po skončení chemoterapie a radioterapie a stejnou dobu před zahájením terapie je třeba se jí vyvarovat.

Řemdihák nesmí užívat pacienti léčení inzulínem a některými steroidními hormony (nutná porada s lékařem). Nepodávejte vilcacoru ani přípravky z ní tři dny před a tři dny po plánovaném očkování proti infekčním onemocněním.

Vysoké dávky řemdiháku (3-4 g najednou) mohou způsobit nepříjemné bolest břicha a gastrointestinální problémy. Typický je hlavně průjem kvůli tříslovinám obsaženým v kůře. V případě běžné léčby se mohou tyto obtíže vyskytnout rovněž, ovšem jsou obvykle mírné a zpravidla zmizí do několika dní. Pokud průjem přetrvává déle než tři nebo čtyři dny, přerušte užívání nebo dávku vilcacory snižte.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty