Pupečník asijský – Gotu kola

Pupečník asijský je mnohem známější pod svým názvem Gotu kola, což je označení, které má tato rostlina v tradiční čínské a indické medicíně, kde se také hojně využívá. Gotu kola se používá k léčbě bakteriálních, virových nebo parasitických infekcí i jako prevence proti těmto onemocněním.

Česky:

Pupečník asijský
Latinsky:

Centella asiatica
Slovensky: 

Pupkovník ázijský

 

Léčivé účinky

pupečník asijský – gotu kola
 • Používá se pro únavu, úzkost, depresi a také psychiatrické poruchy.
 • Využívá se jako doplňková léčba Alzheimerovy choroby.
 • Jiné použití zahrnují hojení ran.
 • Používá se ke zlepšení paměti.
 • Prospívá také srdci – zlepšuje krevní cirkulaci, včetně křečových žil a krevních sraženin v nohou.
 • Někteří lidé používají tuto rostlinu také na sluneční úpal, onemocnění jater (hepatitidu), žloutenku.
 • Je prospěšný také při žaludečních obtíží (bolest žaludku, průjem, porucha trávení, žaludeční vředy).
 • Používá se také při epilepsii, astmatu a cukrovce.
 • Ženy používají pupečník při absenci periody a k povzbuzení sexuální touhy.
 • Působí jako mírné sedativum.

Přípravky a použití

Gotu kola obsahuje určité chemikálie, které snižují zánětlivost a také snižují krevní tlak v žilách. Gotu kola také zřejmě zvyšuje tvorbu kolagenu, což je důležité pro hojení ran.

K léčebným účelům se používají zejména listy rostliny.

Využívá se ve formách:

 • Odvar. Ten se ve Vietnamu používá zejména k léčbě senility, epilepsie a dalších chorob.
 • Čaj.
 • Kapsle.
 • Tinktury.

O pupečníku

Pupečník asijský (neboli Gotu kola) zaujímá významné postavení zejména v tradiční čínské medicíně a Ajurvédě (tradiční indická medicína). Svým vzhledem připomíná známý kolový oříšek, jeho účinky jsou ale zcela odlišné.

Gotu kola patří mezi trvalé rostliny, kterým se dobře daří v horských bažinatých oblastech, a to zejména v Indii a Číně, kde má svůj původ. V dnešní době už ji ale najdeme také na Srí Lance, v Austrálii i jižní Africe. Rostlina má ráda vlhko – ale roste i v suších oblastech, kde ale její listy mohou být menší a tenké. V ideálních podmínkách má Gotu kola velké vějířovité listy.

Vedlejší účinky

Gotu kola je možné používat u těhotných žen pouze při aplikaci na kůži. Ústní podání u těhotných a kojících žen by mělo být omezeno, protože nejsou známy důkazy o tom, že je použití v těhotenství bezpečné. Dále existuje obava, že Gotu kola může způsobit poškození jater, proto by se lidé, kteří již mají jaterní onemocnění, vyvarovat použití této rostliny. Užívání gotu koly by se měli vyhnout také lidé, kteří jsou po operaci nebo 2 týdny před operací.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů