Pupalka dvouletá

Pupalka dvouletá (Oenothera biennis) je žlutá květina, která má určité zdravotní přínosy. Známější je pupalkový olej, který se využívá na léčbu mnohých zdravotních problémů. Tento olej je téměř tak všestranný jako příjem vitamínu C.

Česky:  

Pupalka dvouletá
Latinsky: 

Oenothera biennis
Slovensky:  

Pupalka dvojročná

 

Léčivé účinky

Česky: Pupalka dvouletá Latinsky: Oenothera biennis Slovensky: Pupalka dvojročná
  • Pomáhá zmírnit menstruační bolesti a symptomy menopauzy u žen.
  • Pomáhají léčit endogenní ekzém a roztroušenou sklerózu.
  • Posiluje imunitní funkce organismu.
  • Používá se k hojení ran a popálenin.
  • Léčí různé nemoci kůže.
  • Používá se při cévních chorobách.
  • Chrání proti stresu.

Použití a přípravky

Z této rostliny se vyrábí velice známý pupalkový olej. Pupalka je známá již od 17. století, kdy byla používána spíše jako okrasná rostlina v botanických zahradách. Možné použití této rostliny v kuchyni a jako léčivé rostliny bylo objeveno až o více než sto let později. Domorodé kmeny v Severní Americe (zejména Cherokee, Iroquois, Ojibwe a Potawatomi) používaly rostlinu jako potravu a léčivou plodinu po stovky let.

Dnes je pupalka dvouletá známá především jako zahradní rostlina a jako léčivá rostlina ve specializovaných odvětvích. Téměř všechny její části (kořeny, listy, květy, pupeny květů a semena) jsou jedlé a lékařsky nebo kosmeticky použitelné.

  • Chuť této rostliny je mírná a připomíná mangold.
  • Kořeny se konzumují syrové nebo vařené, chutí připomínají petržel.
  • Listy a stonky se používají v období od dubna do června, kdy rostlina ještě nekvete. Stonky je třeba oloupat.
  • Listy se konzumují syrové (v salátech) nebo vařené (s těstovinami nebo všude tam, kde byste použili špenát).
  • Z listů se vyrábí taktéž čaj.
  • Pupeny květů jsou považovány za lahůdku, a sklidit je můžete od června do září. Mají mírnou chuť.
  • Květy mají sladkou chuť, používají se do salátů a jako ozdoba dezertů.

Kontraindikace:

Nepoužívejte zároveň s léky, snižujícími srážlivost krve. Vysaďte pupalku z téhož důvodu dva týdny před plánovaným chirurgickým zákrokem. Opatrnosti je třeba také při užívání u dětí – zejména těch, mladších 12 let. Může způsobit přecitlivělost, projevující se gastrointestinálními nebo kožními problémy. V těhotenství se pupalkový olej doporučuje teprve ve fázi, kdy je třeba připravit tělo na porod. V jiné fázi těhotenství nai během kojení pupalky vhodná není.

O pupalce

Pupalka dvouletá (Oenothera biennis) je původem z východní Evropy a centrální Severní Ameriky. Dnes ji můžeme ale najít i jinde v mírných a subtropických oblastech. Dorůstá do výšky 30-150 cm. Listy jsou kopinaté, dlouhé 5 – 20 cm a dlouhé 1 – 2,5 cm,  rostou v pevné růžici.

Pupalka dvouletá roste od pozdního jara až do konce léta. Květy jsou hermafroditní a vždy kvetou večer, čímž nabízejí zajímavou podívanou. Proto se této rostlině také někdy říká „večerní pupalka“.

Květy jsou žluté, rostou v průměru 2,5 – 5 cm, mají čtyři okvětní lístky. Plodem je tobolka, dlouhá 2 až 4 cm a 4 až 6 mm široké. Obsahují podlouhlá semena o délce 1-2 mm. Semenapupalky jsou důležitou potravou pro ptáky.

Obklad z květů na kožní potíže Pomáhá při zánětech, ekzémech apod. Hrst květů krátce spaříme horkou vodou a poté na 30 minut přiložíme na postižené místo. Lze opakovat několikrát denně.

Čaj z květů Pije se jako osvěžující nápoj, částečně mírnící průjmy. Kombinujte s bylinkami s citronovou příchutí (např. verbena) nebo s meduňkou.

bylinkopedie koupit bylinky a produktySemena Pupalky dvouleté můžete zakoupit na eshopu SEMENA.CZ   ZDE