Pukléřka islandská

Pukléřka islandská (Cetraria islandica) se nazývá také jako islandský mech, ačkoli se nejedná o mech, ale o lišejník. Ten se vyskytuje v severských oblastech a má překvapivé léčivé účinky.

Česky:
Pukléřka islandská
Latinsky: 
Cetraria islandica
Slovensky:  
pľuzgierka islandská

 

pukléřka islandská
Česky: Pukléřka islandská Latinsky: Cetraria islandica Slovensky: pľuzgierka islandská

Léčivé účinky

  • Má silné antibiotické a antiemetické účinky.
  • Doporučuje se hlavně při chronických plicních a zažívacích stavech.
  • Používá se k uklidnění sliznic hrudníku.
  • Léčí a uklidňuje suchý a paroxysmální kašel.
  • Působí jako úleva pro pokročilou tuberkulózu.
  • Stimuluje chuť k jídlu a podporuje sekreci žaludku.
  • Používá se k úlevě od zvracení vznikajícího z podráždění a zánětu žaludku.
  • Používá se jako lék na účinky nadměrné sekrece žaludečních kyselin.
  • Používá se jako přirozená léčba u stavů, jako je podvýživa, debilita a anorexie.
  • Používá se jako povrchová aplikace k léčbě vředů, vaginálních výtoků a impetigo.

Použití a přípravky

Protože se u lišejníků nerozlišují jednotlivé části jako je stonek, listy nebo kořen, používá se také v bylinné medicíně celá rostlina. Sbírat se může po celý rok. Nejlepším obdobím pro sběr je období od května do září během suchého počasí. Lze jej vysušit pro pozdější použití odstraněním volných nečistot a sušením na přímém slunci nebo i ve stínu.

Cetraria islandica je chápána tak, že má jak horký tonizační účinek, tak i demulcentní účinek uvnitř střev, což je kombinace, která je téměř jedinečná mezi léčivými bylinami. Má důležité místo v tradiční čínské medicíně.

Léčivé vlastnosti odhalili poprvé obyvatelé Islandu: podle Borrichia se dánské lékárny seznámily s léčebnými aplikacemi „islandského mechu“ v roce 1673. V dávných dobách byla bylina tradičním bylinným lékem proti kašli a byla používána v evropské lidové medicíně jako léčba rakoviny.

Pukléřka islandská obsahuje až 70 % škrobu a historicky byla používána jako nouzové jídlo v pustých místech. V minulosti byla široce používána v chlebu, kaši a polévkách.

Tradičně se práškové lišejníky v severní Evropě používaly jako zahušťovadlo v polévkách.

O pukléřce

Pukléřka islandská (Cetraria islandica) se nachází v horách severního Walesu, severní Anglie, Skotska a jihozápadního Irska. Vyskytuje se tedy v arktických a horských oblastech severních zemí. V Severní Americe se její rozloha rozkládá v arktických oblastech, od Aljašky po Newfoundland, na jihu ve Skalistých horách po Colorado a v Apalačském pohoří v Nové Anglii.

Pukléřka islandská se nachází také ve vlhkých i suchých tundrách mezi mechy nebo na otevřených místech. Najít ji můžeme v zalesněných oblastech, stejně jako ve skalnatých štěrbinách. Nejlépe roste na přímém slunci a může růst na mělkých, sterilních půdách. Je dobře přizpůsobena silnému větru a drsnému prostředí a má ráda otevřené písčité půdy ve vysokých výškách.

Pukléřka islandská není mech, ale lišejník, symbiotické spojení mezi řasami a houbou. Ačkoli to není cévnatá rostlina, struktura této rostliny může být zaměněna za stopky a listy, takže svým vzhledem může připomínat mech. Jedná se tedy o křovinatý lišejník, který roste volně na půdě do výšky asi 7,5 až 10 cm.

Tělo lišejníků neobsahuje cévní tkáň a nerozlišuje se u něj mezi kořenem, stonkem a listy. Pukléřka islandská má tělo vedeno nebo válcováno do tenkých rozvětvených zkumavek, které končí v plochých lalůčcích zakončených miniaturními papily, zřídka více než 5 mm širokých. Celý lišejník je velmi tvrdý, ale pružný.

Dávkování a aplikace

Čaj: svařte 1,5 až 3 g sušené rostliny v 750 ml vroucí vody a poté nechte vyluhovat. Slijte.

Extrakt: 4-6 g denně.

Odvar: 1-2 g v odvaru (3x denně)

Tinktura: 1: 5 ve 40 % alkoholu, 1-1,5ml. (3x denně)

Nežádoucí účinky a možné interakce

Před užíváním je dobré poradit se s lékařem. Léčivé byliny mohou interagovat se syntetickými léky a také navzájem.

V nadměrných dávkách nebo při dlouhodobém užívání může pukléřka způsobit nevolnost, uvolnění střev, podráždění žaludku nebo problémy s játry.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty