Ptačinec velkokvětý

Ptačinec velkokvětý je vytrvalá bylina, kterou v našich končinách naleznete hojně. A ano, i ptačinec má svá využití.

Česky:

Ptačinec velkokvětý
Latinsky: 

Stellaria holostea
Slovensky:  

Hviezdica veľkokvetá
ptačinec velkokvětý
Česky: Ptačinec velkokvětý Latinsky: Stellaria holostea Slovensky: Hviezdica veľkokvetá

Léčivé účinky

  • Má protizánětlivé účinky.
  • Pomáhá při podráždění.

Použití a přípravky

Nejčastěji se z ptačince využívá nať. Také si však můžete vymačkat dužnaté listy a lodyhu a udělat si tak šťávu.

Kontraindikace:

Nepodávejte dětem do věku 12 let. Ptačinec velkokvětý není vhodný během těhotenství a kojení.

O ptačinci velkokvětém

ptačinec velkokvětýPtačinec velkokvětý (Stellaria holostea) je vytrvalá bylina, která roste v Evropě, Asii a v Severní Americe. Nejčastěji se nachází na okrajích smíšených lesů, v křovinách a na mezích. V českých zemích roste hlavně v nížinách a nižších pahorkatinách. Ve vyšších polohách se již nenachází.

Rostlina obsahuje především saponiny, vitamin C a jiné různé minerální látky.

Kromě lidového receptu na výplach očí při zánětu není žádné jiné využití této bylinky známo či blíže určeno. Žádný podrobný chemický rozbor nebo průzkum účinnosti látek nebyl dosud proveden, a tak je ptačinec spíše okrasnou polní bylinkou než léčivou bylinkou.

Příbuzné druhy jsou Ptačinec hajní (Stellaria nemorum) a ptačinec prostřední (Stellaria media) s podobným výskytem. Podobnost složení účinných látek není ale blíže prozkoumána.

foto: *k59, Aleksey Gnilenkov
 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů