Pryšec chvojka

Pryšec chvojka je jedovatá vytrvalá rostlina s léčivými účinky. Přezdívá se jí hadí mléko, kvůli svým specifickým vlastnostem.

Česky:

Pryšec chvojka
Latinsky:

Euphorbia cyparissias
Slovensky:

Mliečnik chvojkový

 

pryšec chvojka
Česky: Pryšec chvojka Latinsky: Euphorbia cyparissias Slovensky: Mliečnik chvojkový

Léčivé účinky

  • Používaná jako protirakovinná bylina.
  • Používaná k léčbě nádorového onemocnění trávicího ústrojí.
  • Pomáhá při léčbě bércových vředů.
  • Pomáhá na špatně hojící se rány.

Použití a přípravky

Sbírá se nať, která je následně zpracovávána. Pryšec se používá v lidovém léčitelství, ale musí se dávat velký pozor při jeho používání, jelikož je jedovatá – nejlépe pod dozorem lékaře. Používá se nejčastěji na odstraňování bradavic, pih či kuřích ok.

O pryšci chvojce

pryšec chvojkaPryšec chvojka (Euphorbia cyparissias) patří mezi vytrvalé rostliny. Lodyha rostliny se dorůstá výšky až 70 cm. Rostlina má v první polovině nekvetoucí větve, jinak je její povrch převážně lysý. Plod rostliny tvoří plod, který má dvě pouzdra. Její tvar je kulovitý a povrch je hluboce brázditý. Semena jsou hladká a mají vejčitý tvar. V České republice se vyskytuje převážně na pastvinách či mezi vysokou trávou na zarostlých mezích. V Evropě je výskyt rostliny až k velké blízkosti Uralu. Rostlina kvete od června do července.

Rostlina obsahuje látky estery forbolu, které dokáží dráždit kůži a oční sliznice. Pokud se dostane část rostliny do oka, může dojít k zákalu rohovky či k vyvolání vředů. Po vstřebání látek v tělem se otrava projevuje pálení úst, zvracením či průjmem. Může taktéž způsobit křeče, rozšířit zorničky nebo způsobit blouznění. Na rostlinu jsou citlivá dokonce i zvířata a proto se jí v přírodě ve velké míře vyhýbají.

Vědecké jméno pryšce chvojky pochází z řeckého slova euforbós, což v překladu znamená dobře živený, druhé slovo tithymalos v řečtině znamená dávající mléko. Mléko totiž vytéká z poraněných míst rostliny.

Domácí recepty

  • Odvar: 3 listy pryšce přelijeme vodou a přivedeme k varu po dobu 10 minut. Poté necháme vodu ustát a přecedíme. Léčba má být stanovena podle lékaře pro každého individuálně. Užíváme v podobě nálevu až 3x denně. Nejdříve se poraďte se svým lékařem.
  • Obklad: Při vnějším užití připravíme odvar z jedné celé natě, kterou nasekáme na malé kousky a zalijeme litrem horké vody. Namočíme hadr do této směsi a přiložíme na choré místo. Doba přiložení je na asi 20 minut. Obklady léči poraněná místa, ale také vysušují pokožku, proto je zapotřebí tato vysušená místa po sundání obkladu namazat vhodným krémem. Nejdříve se poraďte se svým lékařem.
foto: Bernard DUPONT, Rudolf Shäfer
 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty