Prvosenka vyšší

Jde o takovou chudou příbuznou známější Prvosenky jarní (Primula veris L.). Na mnoha místech přitom bývá k vidění častěji a můžete si ji předpěstovat třeba i ve studeném pařeništi. Prvosenku vyšší (Primula elatior) se zkrátka vyplatí znát.

Prvosenka vyšší Primula elatior
Prvosenka vyšší, Autor: Olivier PICHARDVlastní dílo, CC BY-SA 2.5, Odkaz

 

Léčivé účinky

  • rozpouští hleny
  • pomáhá při vykašlávání

 

 

Použití

 

Právě pro pomoc při vlhkém kašli je tato bylinka v lékařství využívána nejčastěji. V lidovém léčitelství byla prvosenka vyšší předepisována také při kataru průdušek, při chorobách močového ústrojí a revmatismu. V čajových směsích pak podporuje pocení a rychlejší vylučování škodlivých látek z těla.

U prvosenky vyšší je z obsahových látek ceněn zejména éterický olej, získávaný z jejích oddenků a kořenů, a pak methyl-ester kyselin salicylové z téhož zdroje. Květy pak mohou nabídnout zejména saponiny (primulagenin A, kyselina primulová a privorogenin A a B), flavonoidní glykosidy a leukoanthocyanidiny.

Ve volné přírodě je u nás možné sbírat pouze nadzemní části byliny, kořeny a oddenky jsou přísně chráněné, za jejich sběr hrozí vysoká pokuta, nehledě na ničení cenných přírodních lokalit. Chcete-li sbírat i podzemní části, nevyhnete se umělému pěstování této byliny. Skvěle se jí daří třeba ve studeném skleníku nebo pařeništi.

O prvosence vyšší

Prvosenka vyšší je rozšířena po celé Evropě a Asii, a to zejména ve vlhkých horských  a podhorských oblastech. Narazit však můžeme i na prvosenkové porosty v listnatých lesích či v pásech křovin na úbočích kopů. Seberete-li v květnu a červnu semena, poroste vám v chladnějších polohách i na záhonku

Od známější prvosenky jarní poznáte prvosenku vyšší zejména podle větších květů světlejší barvy. Květy vyrůstají z přízemní růžice listů. V mládí jsou svraskalé a podvinuté, později se narovnávají. Na rubu jsou šedozelené, podlouhlé, vpředu zaokrouhlené, na druhém konci se pak zužují do křídlatého řapíku. Celý okraj je vroubkovaný.

Stonek je bezlistý a může dorůst výšky až 30 centimetrů. Na svém vrcholu nese okolík květů, se srostlým, hranatě válcovitým kalichem s pěti zuby. Trubka květu vyčnívá z kalichu jen minimálně. Plodem je válcovitá tobolka.

Květ je  k vidění v dubnu a květnu, plody pak přibližně o měsíc později. Na mnoha lokalitách však vydrží hnědé tobolky až do července. Správný čas pro sběr oddenků a kořenů je pak buď v době kvetení, nebo až na počátku zimy. Tehdy je v oddenků maximum účinných látek. Květy i kořeny sušíme pomalu na tmavém místě, a to při teplotě maximálně 40°C. Vyšší teplota zničí účinné látky v nich.

Čaj z prvosenky pro lepší odkašlávání…

15 gramů sušeného oddenku povaříme 3 minuty ve dvou šálcích vody. Necháme vychladnout, přecedíme a užíváme „velkého panáka“ 3x denně. Máme-li květy, přelijeme dvě lžičky vodou o teplotě 80°C, po deseti minutách scedíme a vypijeme. Užíváme 2x denně.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů