Prorostlík

Pokud hledáte něco, co vám pomůže pročistit játra a vylepšit celkové zdraví, prorostlík je ta pravá bylinka pro vás. Používala se celá staletí v tradiční čínské medicíně, kde je vysoce ceněná pro své detoxikační vlastnosti. Tím zdravotní přínosy prorostlíku ale zdaleka nekončí.

Česky:  

Prorostlík
Latinsky:

Bupleurum
Slovensky: 

Prerastlík

 

Prorostlík dlouholistý, Autor: Martin Vavřík – Vlastní dílo, Volné dílo, Odkaz Latinsky: Bupleurum Slovensky: prerastlík

Léčebné účinky

  • Má silné protizánětlivé účinky.
  • Používá se k léčbě jaterních poruch, včetně cirhózy.
  • Podporuje detoxikaci organismu.
  • Posiluje funkci nadledvin.
  • Působí jako prevence proti různým typům rakoviny.
  • Snižuje výskyt epileptických záchvatů.
  • Léčí deprese.

Použití a přípravky

Bylo zjištěno, že bylinné přípravky jako Xiao Chai Hu Tang (Sho-saiko-to), které obsahují prorostlík jako klíčovou složku (přesně 16 %), jsou účinné při léčbě hepatitidy a rakoviny jater. Pokud to není dost působivé, in vitro studie také ukázaly, že tato bylina má antivirové, hepatoprotektivní, protizánětlivé, antiproliferační (může zastavit šíření rakovinných buněk) a chemopreventivní (zastaví nebo udrží rakovinu před rozvojem) účinky.

Kořen je to, co se nejčastěji používá k dosažení léčebných účinků. Účinné látky v kořenu zahrnují saponiny a rostlinné steroly.

Květinářství obvykle používají květy prorostlíku pro svatební kytice.

Prorostlík můžeme koupit ve formě pilulek nebo kapslí, taktéž ve formě kapaliny. Méně častá a poněkud drahá – ale přesto je to možnost – je koupě prorostlíku jako čaje. Čaj je přirozeně bez kofeinu. Některé asijské trhy také prodávají sušený kořen, který můžete použít k přípravě čaje. Jednoduše zalijte jednu čajovou lžičku prorostlíku šálkem horké vody a nechte vařit 10 minut.

O prorostlíku

Prorostlík je bylinka, která je již více než 2000 let používána v tradiční čínské medicíně. Pojetí tradiční čínské medicíny zdraví a nemocí spočívá v tom, že existuje určitý volný tok zvaný „qi“. Tento tok je podmínkou zdraví – pokud je tok obtížný nebo nedostatečný, organismus je nemocný. O prorostlíku tradiční čínská medicína tvrdí, že rozptyluje qi a vylučuje teplo z jaterního systému.

Prorostlík (Bupleurum chinense, Bupleurum americanum nebo Bupleurum falcatum) je členem rodu Apiaceae. Je to okrasná rostlina s jemnými zelenožlutými květy a srpkovitými listy, které připomínají kopr nebo fenykl. Malé seskupení zelenožlutých květů, které rostlinu v rozkvétajícím období obklopí, jsou následovány malým, válcovitým ovocem.

Americký druh (Bupleurum americanum) se nachází v jihozápadní Montaně a severozápadním Idahu, zatímco Bupleurum chinenseis pochází z východní Asie a střední Evropy.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty